GAZİANTEP’İN SANAT HAYATINA DEV YATIRIM

GAZİANTEP’İN SANAT HAYATINA DEV YATIRIM

-ÇALIŞMALAR, 2018 YILI ORTASINDA TAMAMLANACAK

Gaziantep’in kültür-sanat hayatına farklı bir boyut kazandırmak için çalışma başlatan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, inşaat çalışmaları süren Sanat Merkezi projesine ilişkin, “2018 yılının 6. ayı itibariyle milletimizin hizmetine sunmuş olacağız” dedi.

Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep’in kültür ve sanat hayatına yeni bir soluk getirecek Sanat Merkezi’nin yapımı hızlı bir şekilde devam ediyor. Toplam 5 bin 550 metrekare büyüklüğünde inşa edilecek Sanat Merkezi’nin içerisinde; 400 kişilik çok amaçlı salon, sergi salonu, açık amfi alanı, VİP salonu, prova salonları, telli çalgılar, vurmalı çalgılar, ses ve piyano atölyeleri, fotoğraf, ebru, resim, hat atölyeleri, yönetim ofisleri ile kafeterya olacak. Kısa sürede tamamlanarak halkın hizmetine sunulması hedeflenen Sanat Merkezi inşaatı hızlı bir biçimde devam ediyor. Sanat Merkezi inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, çalışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

YARIŞMADA 1. OLAN PROJE YAPILIYOR

Yapılan projenin ulusal çapta bir proje yarışması ile belirlendiğini anımsatan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Yapımı için halkımıza söz verdiğimiz Şehitkamil Sanat Merkezi’nin inşaatı hızla devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yan tarafında bulunan katlı otoparkımızın üzerinde daha önce küçük bir park düzenlemesi yapmıştık. Toprak kalınlığı çok fazla olmayınca istediğimiz nitelikli parkı elde edemedik. Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle burada bir proje çalışması yaptık. Şehitkamil Sanat Merkezi projesi, ulusal çapta düzenlediğimiz bir yarışma ile belirlendi. 65 proje içerisinde mevcut, şu anda uyguladığımız proje birinci oldu. Daha sonra bu projenin ihalesini gerçekleştirdik. Şu anda da yapım süreci devam ediyor” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP MUSİKİŞİNAS BİR MEMLEKET

“Gaziantep; ihracatı, imalatı, ticaretiyle çok önde bir şehir” diyen Başkan Rıdvan Fadıloğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ancak sanatsal ve kültürel faaliyetlerle ilgili olarak istediğimiz noktada değiliz. Sanatsal ve kültürel gelişim için de nitelikli mekanlar gerekiyor. Mevcut mekanlarımız var ancak şehrin nüfusuyla doğru orantılı olarak daha yeni mekanların yapılması gerekiyordu. Bu konseptin içerisinde hem açık hem kapalı sergi salonu, sanat galerisi var. Ayrıca 400 kişilik bir salon var. Çok geniş iki tane 400 metrelik ayrı fuayeler var, bunun yanı sıra atölye çalışmalarının yapılabileceği derslikler var. Gaziantep, musikişinas bir memleket. Geçmiş dönemlerde sanat müziğinin tanınmış sanatçıları, Gaziantep’te mutlak surette Rahle-i Tedrisat görmüştür. Gaziantep’te Türk Sanat Müziğine yönelik faaliyetlerini devam ettiren cemiyetlerimizin prova yapabilecekleri bir yer dahi yok. Yapmış olduğumuz Sanat Merkezi’nde tamamen onların provalarının ve onların konserlerine yönelik olarak kullanacakları bir alan olacak.”

HAZİRAN AYINDA HİZMETE AÇILACAK

Çalışmaların 2018 yılı Haziran ayında tamamlanacağı müjdesini veren Başkan Fadıloğlu, “Sanat Merkezinde tamamen sanata yönelik olarak faaliyetler, bunun yanı sıra atölye çalışmalarında da hem plastik sanatları hem de vurmalı çalgılara yönelik olarak eğitimlerimiz olacak. Yine aşağıda yer alacak olan sanat galerisinde de plastik sanatlarına yönelik olarak çocukların yapabileceği çalışmaların olduğu bir mekan, ayrıca yaya yolunun üzerinde olması nedeniyle de sanat galerisinde en azından vatandaşlarımız yolda yürürken geçtiği anda ilgi duyup girebileceği bir mekan elde etmiş olacağız. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezimizde büyük bir sergi salonumuz var ama yaya trafiği üzerinde olmadığı için istenilen düzeyde katılımcı olmuyor. Bizim amacımız; hem buradaki esnaflarımızın işlerine hareket katabilmek hem de yürüyüş aksı içerisinde bir sanat galerisi oluşturmak. Ben şimdiden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah 2018 yılının 6. ayı itibariyle milletimizin hizmetine sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETM KURULU BASKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir