Spot- Sanayi sitelerinin kaldırılmayacağını söyleyen Demir İşleri Odası Başkanı Almaç, ‘Kimse zorla işyerinden çıkarılmayacak, dükkanlar yıkılmayacak. Esnafın içi rahat olsun…’ dedi.

Sanayi Sitelerini dolaşan kötü niyetli kişilerin doğru olmayan bilgilerle esnaf sanatkarların kafalarını karıştırdıklarını belirten İzmir Demir İşleri Odası Başkanı Atilla Almaç, ‘Herkesin içi rahat olsun, işyerinde gönül rahatlığı ile çalışsın. Sanayi sitelerinin yıkılması ya da ruhsat iptali diye bir şey söz konusu değil. Odamızın adını da kullanıp insanların zihinlerini bulandırıyorlar. Bu yönde gelişmeler olursa biz zaten oda olarak bilgilendirme yaparız. Üyelerimiz oda yetkililerinden başka kimseyi dikkate almasınlar’ dedi.

Bazı şahısların kurdukları kooperatiflere ortak bulmak için esnafı dolaştığına dikkat çeken Almaç, ‘Üyelerimize, sanayi sitelerinin yerine gökdelen yapılacağı, kısa vadede mağdur olmak istemiyorlarsa kent dışında kurulacak işyeri kooperatiflerine üye olmaları gerektiği söyleniyor. Bu kişiler, imar planlarının değiştirilerek kısa sürede sitelerin yıkılacağını, ruhsatların iptal edileceğini, şimdi kendi kooperatiflerine üye olmayanların açıkta kalacağını iddia ediyorlar. Bununla da kalmayıp odamızın ismini kullanıyorlar. Bu etik ve kabul edilebilir bir durum değil, her şeyden önce ayıp. Kimse bu felaket tellallarına itibar etmesin, işine gücüne baksın. Kimse sizin elinizden imarlı, ruhsatlı işyerinizi alamaz, hukuk buna müsaade etmez. Kaldı ki bu yönde odamıza hiçbir makamdan bir yazı, bilgi gelmemiştir. İkaz edilmesi, duyurulması gereken gelişmeler olursa oda olarak biz zaten gerekeni yaparız’ diye konuştu.

Kimse mağdur olmaz

Sanayi sitelerinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Almaç, ‘İzmir büyüyor. Evet, kentin yeni sanayi sitelerine ihtiyacı da olabilir. Mevcut sitelerimizin kent içine sıkışması da olasılık dahilindedir. Yerleşim yerleri içinde kalan sitelerin gelişme imkanı olmaz, verimli çalışamazlar. Bu durumda yeni projeler hayata geçirilebilir ama böyle durumlarda bile muhakkak ki kimse mağdur edilemez, zorla hiçbir şey dikte edilemez. Unutulmamalıdır ki sanayi sitelerimizdeki planlı, projeli ve ruhsatlı dükkanlarımızın demokratik olmayan yollarla esnafın elinden alınması mümkün değildir. Ancak gönül rızasıyla ferdi olarak esnafın istediği bedel ödenerek satın alınabilir.

Üstelik şu an ortada herhangi bir girişim yok. Odamız gelişmeleri yakından takip ediyor. Biz bir üyemizin bile burnunun kanamasına, mağdur olmasına müsaade etmeyiz. Kimse endişe etmesin.’ dedi.

Hepsi dedikodu (ayrı kutu)

Art niyetli kişilerin esnafı tedirgin etmek için 1., 2.ve 3. Sanayi sitelerinin kaldırılacağı yönünde dedikodular yaptıklarını kaydeden Atilla Almaç, ‘Dedikodu diyoruz çünkü aslı astarı olmayan bir konu. Bu kişilerin asıl amacı, kendi kurdukları bazı sanayi sitelerine ortak bulmak. İnsanları korkutarak kooperatif ortaklığına zorlamak etik bir davranış değildir.’ dedi.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Almaç, ‘Sanayi sitelerimizdeki planlı, projeli ve ruhsatlı dükkanların demokratik olmayan yollarla esnafın elinden alınması mümkün değildir. Kişi gönül rızasıyla istediği bedel karşılığında satarsa o başka.

Öte yandan odamıza konu ile ilgili devletin hiçbir mevki ve makamından herhangi bir evrak gelmemiştir. Dolayısıyla esnafımızın huzurunun bozulmasına gerek yok, sosyal medyada yayınlanan her şeyin doğru olmadığı bilinmelidir.’ şeklinde konuştu.

HALIL İBRAHIM DINCEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir