Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi’nde 2. Etaba Geçildi. İlk Fidanlar Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez tarafından dikildi.

Başkan Görmez “Toprağı, havayı, suyu koruyan muhteşem bir sosyal alan projesi“

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi 1. Etap Rekreasyon Alanları Projesi kapsamında ilk fidanların dikilmesine başlandı. Yapay olarak oluşturulan adada fidan diken Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşa Görmez “Toprağı, havayı, suyu koruyan muhteşem bir sosyal alan projesi, Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından birisi ilçemizde hayata geçecek.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Torbalı Belediyesine bağışlanan 28 ayrı türdeki 1.700 ağacın dikileceği yapay adada incelemelerde bulunan ve ilk fidanları diken Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşa Görmez, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek ; “Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi’nde ilk etap çalışmalarının en zor ve en önemli kısımları tamamlandı. 22 Km.lik Fetrek Çayı’nın büyük bölümünü ıslah edildi. Torbalı halkı çok iyi bilir bu dere yatağı tamamen inşaat ve fabrika atıklarıyla doldurulmuştu. Küçük Menderes havzasının su kaynaklarından, yaşam kaynaklarından birisi yok olmuştu. Çok büyük bir çalışmayla onlarca iş makinasının geceli gündüzlü çalışmasıyla birinci etap tamamlandı. Tabanı 40, üstten de 54 metre genişliğindeki bir yatağın oluşturulması sağlandı. Yatağın 200 metrelik dışında kalan yerlerde rekreasyon alanları oluşturuluyor.1.Etap planlamasına göre toplam 340 bin metrekarelik alanda 237 bin metrekarelik bölgede ise rekreasyon projeleri uygulanacak

TORBALI’DA DENİZ YOK ANCAK ADASI OLDU

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi kapsamında bir de 17 bin metrekarelik alan üzerinde yapay ada oluşturuldu. Taş dolgu ve tahkimatları tamamlanan adada sosyal yaşama dair birçok tesis yer alacak. Kafeterya, seyir terasları , çocuk oyun alanları, piknik üniteleri, bisiklet ve yaya yolları bulunacak. DSİ burada iki adet bağlantı köprüsü inşa edecek. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşa Görmez adaya ilk Manolya ağaçlarını dikti. Adaya 28 ayrı türlerden 1.700 ağaç dikilecek. Adanın bölgenin en zengin botanik alanlarından biri haline getirilmesi amaçlanıyor.

ÇOK UZUN SOLUKLU BİR PROJE

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşa Görmez, Türkiye’nin en büyük çevre yatırımı kabul eden 22 Km.’lik Fetrek Çayı Islah çalışmalarının tamamlanmasının zaman alabileceğini belirterek “Bu projeyle havayı suyu, doğayı, çevreyi, toprağı korumayı amaçlıyoruz. Gelecek kuşaklara çok değerli bir miras bırakıyoruz. Büyük emek veriliyor, önemli miktarda harcama yapılıyor. Uzun soluklu, ancak heyecan verici bir proje. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na çok teşekkür ediyorum. Tarımda, sanayide, kentleşmede, vergide, ihracatta lider olmayı başarmış ilçemizin en büyük ödüllerinden biri bu proje oldu” şeklinde konuştu.

HALIL İBRAHIM DINCEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir