FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANININ “KAYISI ÇEKİRDEĞİ KABUĞU İLE GÜÇLENDİRİLMİŞ POLİESTERİK KOMPOZİT AŞINDIRICI MALZEME ÜRETİMİ’’ BULUŞU PATENT ALDI…

Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim elemanı Arş. Gör. Maruf Hurşit Demirel’in Patent ortağı olduğu “Kayısı Çekirdeği Kabuğu ile Güçlendirilmiş Poliesterik Kompozit Aşındırıcı Malzeme Üretimi’’ buluş başlığı ile başvurmuş olduğu patenti Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kimya Bölümü Öğretim elemanı Arş. Gör. Maruf Hurşit Demirel, Patentin her aşamasında ortak emeği olan İnönü Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Turgay Seçkin, Prof. Dr. Süleyman Köytepe ve İnönü Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Bahçe’nin ortak hak sahibi olduklarını söyledi.

Demirel, “ Patenti alınan buluşa konu olan malzeme doğal bir atık olan kayısı çekirdeği kabuğu içerdiğinden daha çevrecidir. Bu malzeme özellikle uçak, tank ve otomobil gibi taşıtların hassas ve değerli metal yüzeylerin temizlenmesinde kullanılabilir. Ayrıca yüksek mekanik ve termal dayanıma sahip bir malzeme olup, mevcutta kullanılan boya aşındırıcıların aksine aşındırdığı yüzeyi çizmeden boyayı yüzeyden sıyırmaktadır. Sağlığa zararları düşünüldüğünde diğer aşındırma yöntemlerinin aksine insan sağlığına zarar vermeyecek aşındırıcı kompozit türü bir malzemedir” dedi.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETM KURULU BASKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.