Sinop’ta Aile İçi İletişim Konferansı Gerçekleştirildi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı ile Sinop İl Müftülüğü ve Aile ve Dini rehberlik Bürosu’nun organize ettiği “Aile İçi İletişim Problemleri ve Çözüm Odaklı Yaklaşımlar” konulu konferans Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.

Programa Sinop İl Müftülüğü Ali Hayri Çelik, İl Kültür Turizm Müdürü İrfan Göz, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Tekin, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Vaizi Ömer Aydın, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Din Görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Alaaddin Camii Müezzin Kayyımı Süleyman Özyılmaz’ın Kur’an-ı kerim Tilaveti ile devam etti. Açılış konuşmasında “Aile anne, baba ve çocuklardan oluşan toplumların temelidir. İlk toplumlardan günümüze kadar insanlar hep düzenli bir aile içinde yaşamışlardır. Bizi de diğer canlılardan ayıran özellik o dur. Çocuklar gözlerini açtığı zaman kendilerini şefkat ve merhametle yaklaşan anne ve babalarını tanırlar. Ve ailede aldıkları eğitimleriyle hayatlarına bir ömür istikamet tayin ederler. Kuran-ı kerime baktığımız zaman anne, baba ve varsa çocuklardan oluşan kutsal bir yuvadır aile. Aile birbirlerine sevgi ve saygı bağı ile bağlanan aynı inanç ve aynı düşünce ile bir araya gelen toplumun en temel kurumudur. Aile içi geçimsizliklerin ve boşanmaların başlıca sebebi Aile içi iletişimin kurulamaması veya eksik kurulması başlıca sebepler arasında yer alır. Bu problem ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumumuza bu konuda da rehberlik yapmak için Aile İçi İletişim Problemleri ve Çözüm Odaklı Yaklaşımlar Konferansı tertip edilmesi talimatını verdi. Alanında uzman iki konuğumuz bu konular hakkında bizleri bilgilendireceklerdir. Konferansımıza teşrif ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum” dedi.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Mustafa Tekin “Günümüzde aile içi iletişim çok önemli olduğu halde yeterince üzerinde durulmayan bir konudur. Bir çok sorunun temelinde aile içi iletişimdeki olumsuzluktan kaynaklanmaktadır. Aile içi iletişimin azlığı giderek insan arası ilişkileri de zayıflatmaktadır. Aile içinde yabancılaşma görülmekte, etkin iletişim aile dışındaki gruplar arasına kaymaktadır. Baba iş yerindeki arkadaş gruplarıyla, anne kadınlar arasında ki gruplarla, çocuklarda arkadaş gruplarıyla etkin iletişim kurmayı yeğlemekte, duygu ve düşüncelerin paylaşımı ev dışına taşınmaktadır. Ev içinde zayıflayan iletişim, buna karşın ev dışında gelişen ve bireysel çıkar ön planda olan iletişim sonucu, aile üyeleri arasında farkında olmadan bir yabancılaşmayı getirmektedir. Bunun sonucu değişen insan davranışları doyumsuzluk, kıyaslama aile içinde gruplaşmalara yol açmaktadır. Aile içi iletişimi kurmak için aile bireylerinin yapması gereken hususlar şunlardır. 1-Aile üyeleri birbirlerine verdiği değeri göstermelidirler. 2-Aile üyelerinin emniyette olduklarını ve güvende olduklarını dışarıdan gelen tehlikelerin kendilerini yıkamayacak kadar kuvvetli ve güvende olduklarını bilmeleri gerekmektedir., 3-Ailede meydana gelecek olan sıkıntıları dertleri aile bireylerinin birbirlerine destek ve dayanışması ile aşmaları gerektiğini bilmelilerdir.4-Aile bireylerinin her bireri üzerine düşen görev ve sorumluluğun bilincinde olup yerine getirmesi gerektiğini bilmelilerdir. 5-Ailede meydana gelen zorluklar ile sıkıntılar ile mücadele etmeleri gerektiğini bilmelilerdir. 6-yukarıdaki saydığımız maddelerin vücuda gelmesi aile içinde meydana gelen mutluluğun eseri olduğunun bilinmesi gerekmektedir.7-Aile temellerini sağlıklı manevi temeller üzerinde kurmak ve devam etmenin önemini bilinmesi gerekmektedir. Aile bireylerinin yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat ettiklerinde birbirleri ile sağlıklı iletişim kurmuş, onun akabinde de aile baş gösterecek olan sıkıntılar birer birer çözülmeye başlamış olacaktır.” dedi.

Din Hizmetleri Genel Müdürülüğü Vaizi Ömer Aydın konuşmasında “ Bizlere aile yaşamı içerisinde en güzel örnek Rasülüllah (sav) Efendimiz olmuştur. Bir Hadis-i şeriflerinde “Sizin En hayırlınız ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Bende aileme karşı en hayırlı olanınızım” buyurmaktadır. Buradan da anlaşılıyor ki, aile içi bireylerin birbirlerine karşı saygılı ve birbirlerinin haklarına riayet etmeleri gerektiği gibi, birbirlerine karşı olan muhabbetlerini, sevgilerini birbirlerine izhar ederek söylemeleri aile içerisindeki bütünleşmeyi, artıracaktır.” dedi.

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Tekin, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Vaizi Ömer Aydın’a Sinop’a özgü kotra hediyesi ile program sona erdi.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir