TOROSLAR’DAN, “SERTİFİKALI MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ” KURSU

Mersin’de hayata geçirdiği alternatif tarıma yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla çiftçilere yeni ufuklar açan Toroslar Belediyesi, bu kapsamda Mersin Ziraat Odası işbirliğiyle ‘Sertifikalı Mantar Yetiştiriciliği” kursunu başlattı.

Besin değeri ve organik yapısı ile tüketimi hızla artmakta olan mantarın, bilinçli bir şekilde üretiminin yapılmasını sağlamak ve üretim kapasitesinin arttırılmasını desteklemek amacıyla verilecek olan kursun kamuoyuna tanıtımı, Mersin Ziraat Odası’nda düzenlenen bir toplantıyla yapıldı.

67 kursiyerin hem teorik hem de pratik eğitim alacağı kursun açılış toplantısına; Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Arif Abalı ve İlçe Müdürleri, Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel,  Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Kemal Karaoğlu, Tüm Mersin Muhtarlar  Derneği Başkanı Şeref Bolat ve mahalle muhtarları ile kursiyerler katıldı.

“Sertifikalı Mantar Yetiştiriciliği” kursunun Mersin’e katmadeğer sağlayacağını kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Kemal Karaoğlu, bu duyarlı eğitimlerinden dolayı Toroslar Belediyesi’ne ve Mersin Ziraat Odası’na teşekkür etti.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ise kursun teorik eğitimlerinin Mersin Ziraat Odası’nda Halk Eğitim Müdürlüğü eğitmenleri tarafından verileceğini, pratik eğitimlerinin de Toroslar Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ndeki üretim alanında yapılacağının bilgisini verdi.

Bu projeye destek veren Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür eden Gökçel, küçük aile işletmelerinin de mantar yetiştiriciliği yapabileceği düşüncesiyle Mersin’de de mantar yetiştiriciliğinin, üreticisine ekonomik anlamda katkısının olacağını gözlemlediklerini ve bu kursu açtıklarını belirtti. Gökçel; “Güzel bir pazara sahip olması, düşük bir sermaye ile üretim tesisi kurulabilmesi mantarcılığı cazip hale getiriyor. Devletin bu sektöre destek vermesi de bu üretimin artmasına neden olacaktır.70 gün sürecek olan bu kursumuza; 34 kadın, 33 erkek olmak üzere toplam 67 kişi katılacak. Son yıllarda tarımdan arzu ettiği geliri elde edemeyen ve köyden kente göç eden genç nüfusun da bu tür eğitimler ile köyünde kalarak, üretime katkı sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Arif Abalı da hem ilçe müdürlüklerinin hem de tarımla uğraşan diğer kuruluşların eğitim çalışmalarının,  mantarcılıkta Mersin’i marka kent haline getirmekte atılacak en büyük adımlardan biri olduğuna dikkat çekti. Abalı, Toroslar

HALIL İBRAHIM DINCEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir