ADANA BAROSUNDA RUHSAT TÖRENİ BAŞKAN AV. VELİ KÜÇÜK:

TOPLUMU AYRIŞTIRMADAN HERKES ÖZGÜRCE KONUŞABİLMELİ”

 

Adana Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan Sena Akparlak, Hüseyin Erbek, Hatip Kaya ve Burak Abdulhakimoğlulları düzenlenen törenle meslek yeminlerinin ardından cübbelerini giyerek ruhsatnamelerini aldılar.

 

Genç avukatlara cübbelerini, Av. Hülya Balkaroğlu (Demiryürek) Av. Cemşit Tabak, Av. Mustafa Hakan Önenli ve Adana Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nevzat Elçi giydirdi.

 

Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda gerçekleşen törene Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Birsen Türkoğlu, 4. Aile Mahkemesi Hakimi Gülfer Abdülhakimoğulları, 6. Aile Mahkemesi Hakimi Gülben Kömürcigil, Cumhuriyet Savcısı İlhan Kömürcügil, 4. İcra Dairesi Müdürü Servet Abdulhakimoğulları, icra müdürleri, adliye personeli ve avukatlar ile aileleri katıldılar.

 

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, meslek yemini ederek avukatlığa adım atan genç meslektaşlarını, ailelerini ve staj yapılan büro avukatlarını da kutladı.

Av. Küçük şöyle devam etti:

“Ruhsat alan genç meslektaşlarımı kutluyorum. Zorlu bir süreç sonrasında bu mutlu güne ulaştılar. Bu başarıda en büyük pay hiç kuşkusuz ailelerindir. Ve en büyük alkışı da onlar hak etmektedir.

Avukatlık mesleği toplum nezdinde saygınlığı üst düzeyde olan ve yurttaşın adalete erişiminin ve hak arayışının en önemli unsurudur. Sadece müvekkil edinme, yüksek ücretli dosyalar elde etme bakış açısıyla yürütülebilecek ve sürdürülecek bir meslek değildir. Sosyal ve toplumsal olaylara duyarlılığı üst düzeyde ortaya koymayı gerektiren bir meslektir. Uluslararası sözleşmeler savunma mesleğinin temsilcileri biz avukatlara içerisinde yaşadığımız toplumun ve dönemin tanıkları gözüyle baktığı gibi bu anlamda da sorumluluklar yüklemektedir. Yaşadığımız mevcut dönemde hukuk devleti, demokrasi ve adalet gibi kavramlar ne yazık ki ciddi ölçüde zedelenmiştir. Bu kavramları savunma noktasında biz avukatlara görev ve sorumluluk düşmektedir. 29. Dönem Adana Barosu Yönetim Kurulu olarak görevimizi bu hassasiyetle yürütmekteyiz. Genç meslektaşlarıma tavsiyem, her zaman mesleklerine bu bakış açısıyla bakmalarıdır.”

 

Av. Küçük, “Genç meslektaşlarıma naçizane tavsiyem; Meslek Etiğinden, Meslek Kurallarından asla vazgeçmemelidir. Yapacakları hukuksal ilişkilerde, bulundukları ortamlarda mutlak suretle kendilerini karşı tarafın yerine koyarak, empati yaparak, sağduyu ile mesleklerini yürütmeleridir. Bu yolun uzun vade de, kısa vade de kendilerine başarı getireceğine inancım tamdır. ” diye konuştu.

 

“ADALET VE ÖZGÜRLÜK”

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ses ve sinema sanatçısı Zuhal Olcay’ın, sahnede programı esnasında sarf ettiği sözlerin Cumhurbaşkanına hakaret içerdiği iddiasıyla dava açılmasıyla ilgili olarak, “Toplumun bu kadar ayrıştığı, bu kadar kutuplaştığı bir dönemde, başta halkımızın tamamını temsil eden Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere, herkese toplumu birleştirme, kenetleme ve kucaklaşmaları sorumluluğu bir görevdir. Sanatçıların korkmadan düşüncelerini, paylaşamadığı bir ülkede düşünce ve ifade özgürlüğünden de bahsedilemez” dedi.

 

Av. Küçük, “Bugün yargının tüm kurucu unsurlarının başarılı temsilcileri ile icra dairelerinde görev alan müdürlerimiz bir aradayız. Ülkemize adalet gelecekse; bu büyük ailenin çabalarıyla mümkün olacaktır. Hak, hukuk ve adaletin hakim kılındığı, toplumu ayrıştırıcı dilden uzak, herkesin özgürce düşüncelerini ifade edebildiği bir ülke istiyoruz ” diye konuştu.

 

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Marmara Üniversitesinde akademisyenlerinden Abdulkadir Şen’in, Alevi-Bektaşi kökenli yurttaşlarımızla ilgili inanç, din, ibadet özgürlüğüne yönelik hakaret, halkı din ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama içeriği taşıyan sosyal medya paylaşımına da tepki gösterdi. Adana Barosu olarak, bu hususta suç duyurusunda bulunulacağını ifade etti ve bu konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

 

“ALADAĞ YANGIN FACİASI DURUŞMASI”

 

Av. Küçük, Aladağ yangın faciasının 11 Aralık 2017 günü Kozan Ticaret Odasında gerçekleşen duruşmasına katıldıklarını belirtti. Bu yangının siyasi iktidarın kaynağını Anayasadan alan sosyal devlet, fırsat eşitliği ve eğitim sağlama yükümlülüğünü yerine getirmemesinin, kimsesiz, yoksul insanlarımızın cemaatlerin önüne ittiğini gösterdiğini ifade eden Av.Küçük, “Devletin sosyal devlet ilkesini işlevsel kılarak, ekonomik durumu olmayan yurttaşına ve onun eğitim ihtiyacı bulunan çocuklarına doğrudan sahip çıkması gereklidir. Eğitim ve öğretim yılının başladığı dönemde devlet yurdunun bakıma alınarak kapatılması, kaymakamlık ve milli eğitim ilçe müdürlüğü görevlileri yönlendirmesiyle çocukların cemaat yurtlarına yerleştirilmeleri hiçbir gerekçeyle izah edilemez, bu faciadan sorumludurlar ve gerekli cezayı almalıdırlar.” dedi.

 

“SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ”

 

Yurt binasını inşa edenden, binanın sahibine, bu binaya kullanım izni veren belediye yetkililerinden, binanın yurt olarak kullanımına izin veren kaymakamlık ve milli eğitim müdürlüğü yetkililerine varıncaya kadar birçok kişinin asli kusuru ve sorumluluğu bulunduğunu dile getiren Av. Küçük, ” Devletin eğitimde fırsat eşitliği noktasında yalnız bıraktığı, eğitim verme yükümlülüğünü sağlayamadığı gibi Süleymancılar cemaatine ait yurda kamu görevlileri eliyle yönlendirdiği ve sonrasında elim facianın yaşandığı davanın üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. Durşmanın şöyle bir farklı yönü vardı: Milli eğitim müdürlüğünde görev yapan yangına etki eden, büyümesine ve can kaybının artmasına yol açan, var olan eksiklikleri görmeyerek, görmezden gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü ve milli eğitim müfettişlerinin yer aldığı 5 kişinin de olduğu yeni bir iddianame ile açılan dava mevcut dava ile birleştirildi. Kusuru olanlarla ilgili kamu görevlilerinin de gerekli cezayı almaları için sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağız. Bu çocuklar hepimizin. Bu dava kamusal yönü olan bir davadır.” dedi.

 

“BU DAVA YENİ FACİALARIN YAŞANMAMASINA VESİLE OLMALIDIR”

 

Adana Baro Başkanı Av. Küçük, “Bu davada verilecek karar Aladağ kararı olarak hukuk tarihimize emsal teşkil etmeli ve yeni faciaların yaşanmamasına vesile olmalıdır” dedi.

26 Şubat 2018 günü görülecek duruşmayı takip edeceklerini söyleyen Av. Küçük, “Hassasiyet sahibi tüm kurumları, sivil toplum kuruluşlarını bu davayı takip etmeye ve sorumluların hak ettikleri cezaları almaları için katkı sunmaya çağırıyorum” diye konuştu.

 

ARABULUCULUK KONUSUNA DEĞİNDİ

 

Adana Baro Başkanımız 9 Aralık 2017 Cumartesi günü Türkiye Barolar Birliği Özdemir Özok Kongre Salonunda düzenlenen Baro Başkanları toplantısının ana gündemini, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35/A maddesi kapsamında düzenlenen Türkiye Barolar Birliği Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Yönerge Taslağı olduğunu belirtti.

Av. Küçük, ” Cezada uzlaşma, hukuk sorunlarında da arabuluculuk dışında TBB ve Barolar ile birlikte bir ortak çalışma yürütmektedir. Avukatlık Kanunu’nun 35/A maddesi avukatlara uzlaşma noktasında özel görevler yüklüyor. Bu maddenin etkin olarak yaşama geçmesi ve daha işlevsel hale getirilmesi ve bu sorumluluğa riayetsizliğin Meslek Kurallarına aykırılık olarak kabul edilmesi düşünülmektedir.” şeklinde tamamladı.

HALIL İBRAHIM DINCEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir