BÜYÜKŞEHİR, ŞİDDETLİ YAĞIŞLARA KARŞI TEYAKKUZDA

Mersin merkezde 19 Kasım Pazar günü etkili olmaya başlayan yağış ve dolu hayatı olumsuz etkilerken, 20 Kasım Pazartesi günü yaşanması beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı için Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuza geçti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da pazar günü başlayan ve bugün etkisini devam ettirmesi beklenen sağanak yağış dolayısıyla, yaşanabilecek afetin önüne geçebilmek adına Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları yönetti. Olası felaketlerin önüne geçebilmek için koordineli bir çalışma programı ile ekipleri görevlendiren Başkan Kocamaz, vatandaşların mağduriyet yaşamamaları adına oluşturulan afet yönetim kriz masasına konuyla ilgili talimat verdi.

19 Kasım Pazar günü öğle saatlerinde başlayan ve etkisini artıran yağmur, kent merkezinde etkili oldu. Yağmurla birlikte şiddetli dolu da hayatı olumsuz etkiledi. Kent genelinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle araçlar ve vatandaşlar ulaşmak istedikleri noktalara gitmekte güçlük çekti. Yağmur ve doluya hazırlıksız yakalanan vatandaşların imdadına Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri yetişti.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bugün yer yer çok kuvvetli olması beklenen ve metrekareye 50 ile 75 kg arasında düşmesi tahmin edilen sağanak, gök gürültülü sağanak yağış ve dolu sebebiyle yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı. Meteoroloji tarafından edinilen yoğun yağış bilgisi doğrultusunda araç ve personel planlaması yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaşanabilecek olası tehlikelere karşı hazır bekliyor.

Ayrıca 19 Kasım Pazar günü faaliyete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi de (AKOM), gece boyunca gelebilecek ihbarlar karşısında, müdahale ekiplerini yönlendirecek ve gereken tüm çalışmalarını gerçekleştirecek. İtfaiye Dairesi Başkanlığı merkez binası dışındaki itfaiye grup amirliklerinde ise personel, iş makinası, ambulans ve arazi pikapları konuşlandıran Büyükşehir Belediyesi, böylelikle olası sel ve su baskınlarına anında müdahale edecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, su boşaltmadan, ev ve iş yerlerini kurtarmaya; cadde ve sokakların trafiğe açılmasından, mazgalların temizliğine;  ambulans hizmetlerinden, derelerin taşkınlara karşı korunmasına kadar tüm güvenlik önlemlerini aldı.

Meteorolojiden edinilen günlük hava tahmin raporuna göre bölge genelinde çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların etkili olması bekleniyor. Yağışların Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay kıyıları ile Kahramanmaraş’ın batısında kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması tahmin ediliyor. Bölge genelinde ise hava sıcaklığı 2 ile 5 derece arasında düşecek ve günün ilk saatlerinde kuzey-kuzeydoğu, öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden orta kuvette yer yer kuvvetli olarak rüzgâr esecek.

Pazar günü metrekareye 31.8 kg yağış düştü

Mersin Meteoroloji Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, 19 Kasım Pazar günü, gün içerisinde metrekareye düşen yağış miktarı toplam 31.8 kg oldu. Pazar günü saat 13.45’de başlayan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış aralıksız olarak 16.30’a kadar devam etti ve özellikle 14.30-15.10 saatleri arasında yer yer şiddetini artırdı. Bu saatler arasındaki 40 dakikalık sürede ise metrekareye yaklaşık 20 kg yağış düştü. Pazar günü gün içinde gerçekleşen yağışın yanında ayrıca 14.45-15.15 saatleri arasında 30 dakika boyunca dolu hadisesi yaşandı. Gerçekleşen dolu hadisesi 15 dakika kadar fındık ve yer yer ceviz büyüklüğünde düşerken, bazı bölgelerde 10-15 cm kadar dolu yağışı yükseltisi etkili oldu.

19 Kasım Pazar günü İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na gelen toplam 118 vaka bildirimlerinin hepsine ulaşıldı ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri, olası bir afetin daha önüne geçti. AKOM’a ise yol tahribatı, ev ve iş yerleri baskınları ile vatandaş kurtarma gibi vakalar ağırlıklı olarak geldi.

Kente kısa sürede fazla miktarda düşen yağış, özellikle çukur alanlarda su baskınlarına ve trafiğin aksamasına sebep oldu. Özellikle Yenişehir ve Toroslar ilçelerinden MESKİ Şikayet Hattı’na yaklaşık 500 kadar su baskını ihbarı geldi. Dolu hadisesi gök gürültülü sağanak yağışla birlikte Mezitli-Davultepe güneyinde deniz üzerinden gelerek Viranşehir, Yenişehir merkez ilçesi, Toroslar İlçesi’nin kuzeyi doğrultusunda hareket ederek hat üzerindeki ulaşımı aksattı ve maddi hasarlara sebep oldu. Aynı zamanda yağış ve dolu hadisesi özellikle yerleşim yerleri üzerinde ve tarım arazilerinde etkili olurken, Mersin merkezde yakın zamanda benzer etki göstermemiş olan dolu hadisesi, ekstrem meteorolojik hadise olarak da kayıtlara geçti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Meteoroloji Müdürlüğü’nden yapılan uyarılar ve gelen bilgiler doğrultusunda vatandaşların mümkün olduğunca trafiğe çıkmamalarını önemle duyurdu.

 

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir