BAŞKAN KİMYECİ’DEN HATSU OLAĞAN GENEL KURULU’NDA ANTAKYA’NIN SORUNLARINA YÖNELİK ÖNEMLİ TESPİTLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, önceki gün gerçekleştirilen HATSU olağan genel kurulunda Antakya’nın sorunlarına Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’nun eksiklikleri ve yapması gereken çalışmalara yönelik önemli tespitler ve çözüm önerilerinde bulundu.

Plansız Kazılardan Vatandaşımız Şikâyetçi

Başkan Kimyeci yaptığı açıklamalarda şu görüşlere yer verdi; “ İçme Suyu ana hatları HATSU tarafından hızlı bir şekilde yapılmıyor.

HATSU’nun düzensiz ve plansız kazılarından dolayı yollar bozuluyor, vatandaşımız şikâyetçi. Bitmeyen ve bozulan yollar yüzünden bizimde sorumluluk alanımızdaki yollarda sistemli çalışmamız engellenmiş oluyor.

HATSU abone bağlantılarını sağlıklı bir şekilde yapamıyor. Örneğin Avsuyu ve K.Dalyan mahallelerinde İl Özel İdaresi yıllar önce altyapı çalışmasını tamamlamış olup, HATSU’nun abonelikleri yapması bekleniyor.

Kazılardan Çıkan Çamur Vatandaşı Mağdur Ediyor

Yağmur suyu şebeke hatları gelişigüzel yapılıyor. Gereksiz ve yersiz kazı çalışmaları maddi ve manevi kayıplara ve vatandaş mağduriyetine sebebiyet veriyor. Örneği şehrimizin doğu yakasındaki dağ mahalleleri bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Acil kazı adı altında sürekli kazılar yapılıyor. Kazılardan çıkan çamur yerine dökülüyor. Çökmeler oluyor. Vatandaşımız araçlarıyla çukurlara düşüyor, maddi zarar ve işgücü kaybı oluyor.

Uzun Çarşıyı her yağışta sel basıyor. Bölge esnafı ve işyerleri mağdur oluyor. Uzun Çarşı’nın yağmur suyu sorunu süratle çözüme kavuşturulmalıdır.

Dereler Islah Edilmedikçe, Vatandaşın Sağlığını Tehdit Ediyor

Açıkdere, Altınçay, Ürgenpaşa, Saraycık, Kuzeytepe, Narlıca, Tanışma derelerinin ıslahının bir an önce yapılması Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’dan talep ediyoruz. Açıktan bu derelere akan kanalizasyon suları insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor. Kötü koku, sivrisinek ve haşereye sebebiyet veriyor.

Hükümetimizin yaptığı Büyük Karaçay Barajı’nda su tutulmaya başlandı. 2018 yılı itibariyle Antakya, Defne ve Samadağ ilçelerimizin içme suyu ve sulama sorunu ortadan kalkacak. Buna bağlı olarak HATSU’nun Antakya’nın Esenlik, Aksaray, Altınçay, Haraparası, Esentepe, Ürgenpaşa’da ana hat döşeme çalışması yapılmış olmasına rağmen bu mahallelerde bulunan 307 adet sokakta abone bağlantıları yapılmamıştır. Gerekirse Ana hat döşeme çalışmalarına ara verip ara hat çalışmalarının hızlı bir şekilde çözümünü HATSU’dan talep ediyoruz.

HATSU’ya yasal kesinti payı olarak bugüne kadar 35.517.269 TL Antakya İlçe belediyemizden kaynak aktarılmış durumdadır. Ancak buna mükabil HATSU’nun ilçe belediyelerine aktarması gereken kazı bedellerini, ayrıca kurumumuzun payına düşen çevre temizlik vergilerini sağlıklı bir şekilde aktarmadığını görüyoruz. Şu anda 856.000 TL. alacağımızın süratle kurumumuza aktarılmasını talep ediyoruz.

Aykome (Altyapı Koordinasyon Merkezi)’nin vatandaşımızın huzur ve refahı için sistemli ve planlı bir şekilde çalışmasını, böylelikle bozuk yollar ve kazılar yüzünden vatandaşımızın mağdur edilmemesini Büyükşehir ve HATSU’dan talep ediyoruz.

TUBA AYYILDIZ

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKAN ASİSTANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir