FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK ALANINDA EN İYİ KÜRESEL ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA…

ABD merkezli bilgi ve haber yayıncısı US. News, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2018’i açıkladı.

Üniversiteler Küresel/bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, kitap, konferans sayıları, yayınlara yapılan atıflar, uluslararası işbirliği gibi 13 kritere göre sıralandı.

2018 sıralamasında yer verdiği yükseköğretim kurumunu 1000’den 1.250’ye, ülke sayısını ise 65’ten 74’e çıkardı. Bu sayede listedeki Türk üniversiteleri 20’den 30’a yükselirken, Fırat Üniversitesi Mühendislik alanında Dünya da 400, Türkiye’de ise 6. Sırada yer alarak büyük bir başarı grafiği sergiledi.

ABD merkezli bilgi ve haber yayıncısı US. News, Mühendislik alanıyla ilgili olarak yaptığı araştırma da; sıralamada bulunan bu saygın üniversitelerin, çeşitli mühendislik konularıyla ilgili araştırma üretmede güçlü bir yer tuttuklarını, mühendisliğin bütün alanlarında bu üniversitelerin mühendislik için Türkiye’deki en iyi üniversiteleri olduklarını açıkladı.

Mühendislik sıralamasında 42.2 puanla Türkiye’de Mühendislik alanında 6. Sırada yer alan Fırat Üniversitesi ise bu başarısı ile adından söz ettirdi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Fırat Üniversitesinin her alanda başarılı olması noktasında ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini belirterek, Mühendislik alanında Dünya da 400, Türkiye de ise 6. Sırada yer almalarının kendisini mutlu ettiğini, emeği geçen herkesi kutladığını belirtti.

 

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir