Bursa’nın en büyük barajında çalışmalar tam gaz

Devlet Su İşleri (DSİ) Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından 89 milyon TL yatırımla hayata geçirilen İnegöl’ün 2060’a kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak Hocaköy Barajı inşaatı hız kazandı.

 

Barajın 2020 yılına kadar bitirilip hizmete açılması hedefleniyor.

Yılın 12 ayında Uludağ’ın eteklerinden gelen kaynak sularının toplanıp İnegöl’ün su şebekesine salınacağı baraj 100 metre yüksekliğinde ve 28.38 milyon metreküp su hacmine sahip olacak. 89 milyon TL yatırımla hayata geçirilen projede 2015 sonunda yer teslimi yapılarak inşaata başlandı. Dolusavak kazısı, portal kazısı, tünel kazısı ve yol kazısının büyük bir bölümü tamamlandı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Bursa 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Hayati Çelenk, Hocaköy’ün Bursa’nın yükseklik ve su bakamından en büyük barajı olduğunu, Türkiye’nin de önemli barajları arasında yer aldığını söyledi. Baraj inşaatının ödenek sıkıntısından durduğu yönündeki bilgi kirliliği olduğunu ifade eden Çelenk, ek ödeneklerle çalışmaların durmaksızın devam ettiğini kaydetti. Çelenk, “İnegöllüler, yapılacak olan barajla birlikte yılın 12 ayı çeşmeden su içecek” dedi.

Müdür Hayati Çelenk, “Hocaköy Barajı içme suyu maksatlı olup, tamamlanması ile birlikte ilçesi merkezi ile Cerrah ve Yenice beldeleri ve çevre yerleşim yerlerine yıllık 28,38 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. Bu yerleşim yerlerinin 2060 yılına kadar su ihtiyacı karşılanacak. İstanbul’u, Yalova’yı, İzmir’i susuz bırakmadıysak İnegöl’ü de susuz bırakmayız. 18.92 milyon metreküp suyun depolanmasını mümkün kılacak barajın 2020 yılında bitirilmesi öngörülmektedir” dedi.

FEYZA KÖYLÜ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir