El-Dirar Kız İmam Hatip Lisesi Eyyübiye’de Açıldı../ebru BEKEN DİNÇEL

Şanlıurfa’da çok sayıda okul yapımı gerçekleştiren Kuveytli hayır kuruluşlarının inşa ettiği bir okul daha Vali Abdullah Erin’in katılımıyla gerçekleştirilen törenle eğitim öğretimin hizmetine sunuldu.
Eyyübiye İlçesinde inşaatına başlanan ve yaklaşık bir yıllık sürede tamamlanan El-Dirar Kız İmam Hatip Lisesinin açılışında konuşan Vali Erin, “Bugün 24 derslikli okulumuzu kısa sürede tamamlayarak, pırıl pırıl çocuklarımızın eğitim göreceği bir eğitim yuvasını daha Şanlıurfa’ya kazandırmış olmanın büyük mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Okulun yapımında emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyor, bu okulda eğitim alacak, öğretim görecek çocuklarımızın hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin inşasına katkı sunacak donanımda yetişmesini de Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum” dedi.
İnsanlığın tarihi ve zor bir dönemden geçtiğini hatırlatarak konuşmasına devam eden Vali Erin, “Bu imtihanın en zorunu ümmet olarak birlikte yaşıyor, birlikte karşılıyoruz. Tarihin çok az dönemlerinde ümmet olarak bu kadar paramparça olduğumuz, Müslümanların yaşadıkları toprakların savaşla, yıkımla, ızdırapla ve sıkıntıyla karşı karşıya kaldığı çok az dönemler oldu. Maalesef bugün Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı toprakların çoğunda savaş var, yıkım var, kargaşa var. Zor dönemlerdeyiz ama kahramanların da yetiştiği dönemler bu zor dönemlerdir. Bu dönemler aynı zamanda safların ayrıştığı, iyilerle kötülerin daha da netleştiği dönemlerdir. Bu dönemde Afganistan’dan başlayarak Afrika’ya kadar ve Ortadoğu’daki Irak, Libya, Mısır ve ardından da Suriye’de yaşanan bu yıkım ve savaşlarda dünyanın medeni geçinen ülkelerinin ve insanlarının suskunluğunu ve eylemsizliğini tarih unutmayacak. Medeni geçinen, zengin ama sadece konuşan ülkelerin aslında bu kargaşa ve karmaşaya su taşıyan ülkeler olduğunu da biliyoruz. Bu zor dönemlerde bu kardeşlerimizin yanında dimdik duran ülkeleri de tarih unutmayacak, Cenab-ı Allah da unutmayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, yeryüzündeki Müslüman veya gayrimüslim insanların yaşadığı toprakların hangisinde zulüm ve haksızlık gerçekleşiyorsa buna itirazını açık ve yüksek sesle dile getiren lider ülke olmuştur” ifadelerini kullandı.
Sadece zulme itiraz etmekle yetinmeyerek kısıtlı imkanlarına rağmen bütçesine oranla dünyanın dört bir tarafına en fazla insani yardımı sağlayan ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu ifade eden Vali Erin, “Türkiye’yi ve halkını dünya ve tarih unutmayacağı gibi unutulmayacak bir iki ülke daha var. Bunların başında elbette Kuveyt Devleti geliyor. Şanlıurfa’da valilik yaptığım son iki yıllık dönemde Kuveytli kardeşlerimizin, hayırseverlerin, saygıdeğer Kuveyt emirinin kolaylaştırmasıyla ve teşvikiyle Suriyeli kardeşlerimize yönelik yaptıkları ciddi katkıların ve yardımların bu dünyada da öbür dünyada da şahidi olacağız inşallah. Alan olarak küçük ama gönlü son derece zengin ve hayırda yarışan, harika işler yapan böylesi bir devlet daha görmedik. Allah gayretlerini arttırsın, Kuveyt’i daim etsin, güçlü kılsın ki zor durumdaki kardeşlerine daha çok yardım etsin. Hayırda yarışan, isimlerini dahi vermek istemeyen Kuveytli kardeşlerimize bu vesileyle saygılarımızı ve hürmetlerimizi iletmek istiyoruz” dedi.
Said ve Necat Derneği ile iki sene önce 25 okul yapacağız diye başlamıştık, bugün onuncu okulu hizmete açıyoruz” sözlerine konuşmasında yer veren Vali Erin, “Yapımı devam eden diğer okullarımız var. İnşallah bu sayıyı Şanlıurfa’da 25’e tamamlarken öbür taraftan da ihtiyaç içerisinde olan Telabyad ve Resulayn’a da okullar inşa etmeye başlayacak ve oradaki çocuklarımızın da eğitim öğretim imkanlarını arttırmaya çaba sarf edeceğiz” diyerek konuşmasına son verdi.
Yapılan konuşmaların ardından yapımı tamamlanan okulu gezen davetliler, sınıflarda eğitim gören kız çocuklarını ziyaret ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Ebru BEKEN DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup Başkanı

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir