Ali Gaffar Okkan POMEM’de 23. Dönem Mezuniyet Töreni Düzenlendi../ebru BEKEN DİNÇEL

Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 23. Dönem Mezunları düzenlenen törende diplomalarını aldı.

Mezuniyet törenine İçişleri Bakan’ımız Sayın Süleyman Soylu, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Milletvekilleri Sayın Oya Eronat ve Sayın Ebubekir Bal, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sabri Erdil, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş ve Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak’ın yanı sıra; askeri ve mülki erkan ile POMEM öğrencileri ve aileleri katıldı.

Mezuniyet töreni, aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından 23. dönem POMEM birincisi Tolga Ün’ün mezunlar adına konuşma yapması ve yaş kütüğüne plaket çakmasıyla devam etti.

Sonrasında Polis Akademisi Başkanı Çolak ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş tarafından  yapılan konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Ülkemizin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve Sayın Bakan’ın emir ve direktifleriyle ülkenin her köşesinde, huzur ve güvenin hakim olduğu, kardeşliğin ve barışın tesis edildiği, bir yurt haline geldiğini belirten Vali Güzeloğlu  Bütün terör örgütlerine karşı, amansızca sürdürülen mücadele sonunda, ülkemizin tüm şehirlerinin olduğu gibi, Diyarbakır’ın da bir huzur, güvenlik ve esenlik şehri haline geldiğini ifade etti.

“Emniyet Teşkilatımız kahraman mensuplarıyla, bu huzur ve güvenin mimarı ve Jandarma Teşkilatımız, Sahil Güvenlik Teşkilatımız ile sağlayıcısıdır” diyen Vali Güzeloğlu, “Bütün terör örgütlerine, iç ve dış tehditlere karşı, içindeki hainleri temizleyen, bu uğurda kararlı mücadeleyi sergileyen Polis Teşkilatımız, nitelikli, çağdaş ve iddialı bir eğitimle, her birisi, önce ülkesi ve ailesi olmak üzere bir değer olan genç polislerimizle birlikte daha da güçlenecektir. Aldıkları mükemmel eğitim, aile terbiyesi, vatan, millet ve devlet değerlerine sahip çıkma gayesi ile birlikte bugün teşkilatımıza katılacak 592 bu uğurda yüreğimizi artıracak, gücümüze güç katacaktır” dedi.

Vali Güzeloğlu’nun ardından öğrencilere seslenen Bakan Soylu ise, 592 öğrenciyi mezun edeceklerini, geçen hafta sonu buradaki öğrenciler dahil 12 bin 672 kişinin sınavlarını başarıyla verip, mezuniyete hak kazandıklarını ve görevlerine başlayacaklarını, Emniyet Teşkilatında 294 bin 401 personelin görev yaptığını belirtti.

Konuşmasında Polis alım sürecine de değinen Bakan Soylu, “17-25 Aralık sürecinden sonra yaklaşık 33 bin personel ihraç edildi ve 5 binin üzerinde personel de açıkta. Ancak 2016’dan bu yana bu açığı kapatmaya çalışıyoruz. Benzeri bir durum diğer kurumlarımızda da yaşandı. Bu tabloya bakınca Sokullu Mehmet Paşa’nın ünlü sözü aklıma geldi. Çoğunuz bilirsiniz. Ünlü sadrazam, İnebahtı yenilgisini hatırlatan Venedik Büyükelçisine der ki ‘siz bizim İnebahtı’da sakalımızı tıraş ettiniz, biz Kıbrıs’ı aldık, sizin kolunuzu kestik. Kesilen kol yerine çıkmaz ama kesilen sakal, yerine daha gür çıkar.’ İşte 15 Temmuz’da bu ülkeye zarar verdiklerini zannedenler, bu ülkeden bir şeyler koparacaklarını, bu ülkenin istikametini değiştireceğini zannedenler, umdukları hiçbir şeye ulaşamadılar. Acısı içimizde hala kor gibi yanan 251 vatan evladını şehit ettiler. Ama biz o acıdan, o karanlık geceden biliniz ki güçlenerek çıktık” dedi.

Törende konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere Bakan Soylu, Vali Güzeloğlu, Bakan Yardımcısı Erdil ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Mezun olan genç polislerin yemin etmesinin ardından mezuniyet töreni sona erdi.

Ebru BEKEN DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup Başkanı

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir