Aktif Yaşam Merkezi ve +1 Kafe Hizmete Açıldı../ebru BEKEN DİNÇEL

Sayın Valimiz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ile eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, 15 Temmuz Şehitler Parkı içinde inşa ettiği ve down sendromlu bireylerin desteğiyle işletilecek +1 Kafe’nin açılışını yaptı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın, 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda açtığı, tüm engelli gruplarının kullanımına uygun şekilde inşa edilen Aktif Yaşam Merkeziyle birlikte hizmet verecek olan +1 Kafe hizmete açıldı. Hem farkındalık oluşturacak hem de down sendromlu bireylerin sosyalleşmelerini sağlayacak olan +1 Kafe’nin açılışına Sayın Valimiz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ile eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ebubekir Ekin, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar, engelliler ve aileleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Hepinizi sevgi ve saygıyla eşimle birlikte selamlıyorum, hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte yeniden bir arada olmaktan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyemizin sizlere hizmet olarak sunduğu bu ortamı sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum, hayırlı uğurlu olsun. Özellikle bugün burada bulunan her birisi bizim için çok özel bir değer olan sevgili çocuklarımızı, onların anne ve babalarını, şüphesiz bu zorlu yolculukta onlarla birlikte olan hepinizi bu duygularla selamlamak istiyorum.

Büyükşehir Belediyesi olarak hayatın her alanında özellikle sosyal alanda bir sosyal belediyecilik yapma şiarıyla ve amacıyla yola çıktık. Her birinizin ve Diyarbakır’da yaşayan her bir vatandaşımızın bizden beklentisini karşılamak, zorlukları aşmasına katkı da bulunmak ve onların her dem ve her zaman yanında olmak noktasında bir kararlılığı sergiliyoruz. Özellikle bireysel ve toplumsal anlamda her bir vatandaşımızın yanında olmayı, zorlukları aşmasında katkıda bulunmayı, onlarla sımsıkı sarılarak bir gönül bağı kurmayı amaçlıyoruz. Down sendromu ve buna bağlı süreçte ailelerimizin yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları biliyoruz. Bunların aşılmasında imkânlarımızın hepsini kullanarak bugün burada açtığımız ve doğrudan bu çocuklarımızla buluşacak hizmet verecek sosyal tesislerin de sayısını çoğaltacağımızı paylaşmak istiyorum sizlerle. Özellikle hayattaki karşılaştığımız engelleri kaldırmayı, onları kaldırarak sizi hayatla buluşmanızı, güzellikleri paylaşmanızı ve beklentileri karşılamanızı bir belediyecilik anlayışı olarak taahhüt ediyoruz. Bu doğrultuda binalarımızın erişiminden başlayarak bütün binaların engelli erişimine uygun olması, kaldırımlarımızın bu doğrultuda yeniden yorumlanması, trafik ışıklarımızın sesli sinyal ve ışık sağlayarak adeta herkes için hizmet verecek bir boyuta taşınması, toplu taşıma imkanlarında sizlerin biliyorsunuz gelir gelmez düzeltmiştik, toplu taşımda ücretsiz kullanım haklarınızın sağlanması. Büyükşehir’deki Sosyal Hizmetler Dairesi’nde sırf sizinle ilgilenecek ilgili şube müdürlüklerimizi yeniden tanımlanması, özellikle el emeği ürünlerin ekonomik bir değere dönüşmesi, istihdama dönük tıpkı biraz önce gezdiğimiz kurslarda olduğu gibi bu kursların sayısını çoğaltarak her birinizin hem ekonomik bir kazanç sağlaması hem de hayatla buluşması adına bir dizi ve çok özel çalışmalarımız başladı ve devam edecek inşallah. Bilin ki Diyarbakır’da size kucak açan, sizi düşünen ve her zaman sizinle bulunan bir sosyal belediyecilik anlayışı var. Rabbim mahcup etmesin bizi inşallah.

Burada bulunan bulunmayan tüm engelli ailelerimizi gerek Büyükşehir bünyesindeki daire başkanlıklarımız gerekse İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğündeki bütün kurum ve kuruluşlarımızla yanındayız, hizmetinizdeyiz. Açtığımız bu; artı bir farkla hizmet verecek, gönülden gönüle köprü kuracak, hayatla sizi buluşturacak ortamın hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sağ olun, var olun” dedi.

Sayın Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Engelsiz Yaşam Korusu müzik ve şiir dinletisi gerçekleştirdi. Açılışa katılanlara ikramlar down sendromlu bireyler tarafından yapıldı. Sayın Güzeloğlu, daha sonra Aktif Yaşam Merkezi’nde bulunan müzik atölyesi, spor salonu, bilgisayar atölyesi, özel çocuklar için okul öncesi çocuk gelişim sınıfı, hobi ve boyama atölyeleri, seminer salonu ve idari birimleri gezdi.

 

Ebru BEKEN DİNÇEL

 

Nova   Medya Grup Başkanı

 

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir