KAHVE ARTIK TOROSLAR’DAN GELECEK

Türkiye’de ithalatına önemli rakamlar ödenen ve birçok insanın günlük yaşamında olmazsa olmazları arasında yer alan kahve artık Toroslar’dan gelecek

Bölgenin iklim şartlarına ve coğrafyasına uygun yetiştirilebilecek ürünlerle ilgili alternatif tarım arayışına giren Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, bu kez de belediye bahçesinde sera şartlarında yetiştirdikleri kahve fidesini Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı.

Belediye Başkanı Hamit Tuna, çiftçileri farklı ürün motifleri ile tanıştırmak, ürün çeşitliliğini arttırarak, daha az yerden daha fazla kazanç sağlayacakları yeni ürünlere yönlendirmek adına gerçekleştirdikleri AR-GE çalışmalarının üreten belediyecilik profilinin bir örneği olduğuna dikkat çekti.

Bugüne kadar; ejder meyvesi, safran, goji beryy, passiflora, istiridye mantarı,  kahve, Ginkgo Biloba bitkisi, kıbrıs patatesi, alabaş sebzesi, dal kerevizi üzerinde yaptıkları çalışmalarda başarılı olduklarını anlatan Başkan Hamit Tuna; “Özellikle 6360 sayılı yasa ile genişleyen coğrafyamızda Toroslarımız bereketli topraklarıyla hem şehrimizi besliyor hem de genelinde yetiştirdiği tarım ürünleriyle ülkemizi besleme konumundadır. Arazilerin bölünmesi nedeniyle aileler arasında kişi başına düşen tarım arazilerinin azalmasından dolayı insanlarımızda az yerden çok ürün alabilmek gibi bir mecburiyet oluştu. Klasikleşmiş ürünlerin dışında özellikle biz Toroslar Belediyesi olarak bilimin ışığında, Ziraat Mühendisi arkadaşlarımızın öneri ve araştırmalarıyla bölgemizin iklim şartlarına uygun alternatif ürünler yetiştirdik. Bunlardan bir tanesi de kahve ağacıdır. Kahve ağacı, ülke ekonomisine değer katacak özellikli bir üründür. Bir ürünü aynı cinsten çok üretirseniz burada ihracat anlamında bir pazar bulamazsınız ve iç piyasada tüketmek durumunda kalırsınız ve ürünün değeri de istenen fiyatta olmaz maalesef. Kahve de tamamen ithalata dayalı bir ürün olması hasabiyle bu konuda yaptığımız araştırmayla Mersinimizde bu ürünün yetiştirilebileceği konusunda bir sonuca vardık ve ekimini yaptık. Gölge ağacı olarak adlandırılan bu ürün güneşi sevmiyor ve gölgede yetişiyor. Belediyemize ait var olan 16 bin metrekarelik narenciye bahçemizin 8 bin metrekarelik alanında 2 bin tane kahve fidanının ekimini yaptık. Şu anda bu fidelerimiz bir yaşındalar. İnşallah iki yıl sonra ürün alınacak. Bölgemizde üretici konumunda olan çiftçilerimize öneri getirmek ve ufuk göstermek amacıyla bu çalışmayı yaptık” dedi.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir