Anasayfa / Bölgesel Haberler / ULAŞILAN HER ÇOCUK, GELECEĞE BİR IŞIK

ULAŞILAN HER ÇOCUK, GELECEĞE BİR IŞIK

Şehir merkezi ve ilçelere uzak yerleşim birimlerinde yaşayanları, özellikle de çocukları kitaplarla buluşturmak için yola çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi Gezici Kütüphanesi, kilometrelerce yol kat ederek, çocukların hayal dünyasına ulaşıyor.

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak, kitaplara ulaşım imkânı zor olan çocukları kitaplarla buluşturmak isteyen ve ‘Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir’ sözü ile yaklaşık 3 yıl önce yollara düşen Gezici Kütüphane, 89 bin 78 kişiye ulaştı.

Çoğunlukla kütüphanesi olmayan ve çocukların kitaplara ulaşamadığı ilçe ve köylere giderek, genç dimağları kitaplarla buluşturan Gezici Kütüphane, her geçen gün daha çok insana ulaşıyor. Gezici Kütüphane için gidilen her köy yeni bir durak, ulaşılan her çocuk yeni bir dünyanın kapısı haline geliyor.

26 bin ödünç kitap

Çocukların en güzel şekilde yetişmesi, özgüvenli, bilinçli ve donanımlı olması için yeni projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi, Gezici Kütüphanede ödünç verdiği kitaplarla da bahaneleri ortadan kaldırıyor. Şimdiye kadar 26 bin 49 kitabın ödünç verildiği Gezici Kütüphane, en ücra köylerdeki çocuklara ışık oluyor.

Ayrıca Gezici Kütüphanenin tek hedef kitlesi çocuklar değil. Yalnızca köylerde kitaba ulaşamayan çocuklara değil, okullara huzurevine, cezaevi ve kreşlere de giderek kitap ulaştıran Gezici Kütüphane, geniş hedef kitlesi ile okumanın yeri ve yaşı olmadığını gösteriyor. Düzenli olarak huzurevi, cezaevi ve kreşlere giden kütüphane şimdiye kadar yaklaşık 400 okula giderek, binlerce öğrenciye ulaştı.

Merkez kütüphane 31 bin kişiye ulaştı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2015 yılına kadar bünyesinde bir kütüphanesi bile bulunmayan Büyükşehir Belediyesi’nden, yılda 16 binden fazla insana ulaşan bir kütüphane serüveni başlattı. Kütüphane açmakla kalmayan Büyükşehir Belediyesi, kendi bünyesinde oluşturduğu kültür yayınları tarafından basılan kitapları kütüphanede okuyucular ile buluşturdu. Her yaş grubundan vatandaşın yararlanabildiği Merkez Kütüphanesi’nde 14 bin 379 kitap yer alıyor. Kurulduğu günden bu yana 31 bin 82 kişi de kütüphaneden yararlandı. 6 bin 61 kitabın ödünç verildiği kütüphaneden ders çalışmak için sessiz bir ortam arayan öğrenciler de yararlanabiliyor. 

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI 

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Öneriyoruz

Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı

Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı Alihansoy Gurup tarafından Mardin’de yapılan Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir