Anasayfa / Bölgesel Haberler / LİCE’DE TARIM VE KALKINMAYA BÜYÜK DESTEK

LİCE’DE TARIM VE KALKINMAYA BÜYÜK DESTEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, son üç yılda Lice’de tarım ve hayvancılığın gelişmesi için üreticilere yaklaşık 15 milyon lira destek sundu.

Lice Kaymakamı Abdulkadir Çelik, yaptığı açıklamada, ilçede sağlanan huzurun ardından devletin, tarım ve hayvancılık alanında üretimi artırmak için vatandaşlara katkı sunduğunu söyledi.

Gençlerin iş bulması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Çelik, bunun için kaymakamlık ve belediye olarak projeler uygulamaya geçirdiklerini kaydetti.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında 2016 yılında 360 bin, 2017 yılında 390 bin ve 2018 yılında ise 480 bin lira hibe verildiğini anımsatan Çelik, ayrıca 140 çiftçiye ücretsiz 5 bin 200 ceviz ve badem fidanı verdikleri dile getirdi.

-“Devletimizin sağladığı destekler devam edecek”

Çelik, güvenlik güçlerinin aralıksız olarak kırsalda gerçekleştirdiği operasyonlarla terör örgütüne büyük darbe vurduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

“İlçemizde şükürler olsun huzur ve güven ortamı var. Vatandaşlarımız da geçmişte kalan kötü günleri bir kenara bırakarak yaşamına devam ediyor. Bu sayede Liceliler ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kendini geliştiriyor. Vatandaşlarımız, sunduğumuz desteklerle toprağını işliyor. Devletimizin sağladığı destekler devam edecek.”

-Tavuk çiftliği kurdu

Üreticilere belediye olarak da katkı sunduklarını aktaran Çelik, bazı yerlerde küçük sulama göletleri oluşturduklarını belirtti.

Genç Çiftçi Projesi’nden faydalanarak tavuk çiftliği kuran Aziz Balin ise daha önce inşaat işlerinde çalıştığını, aldığı hibe sayesinde kendi işini kurduğunu söyledi.

Üretim yapmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Balin, “462 tavuk besliyorum. Devlet, iş yapmak isteyenlere destek verip, elinden tutuyor. Daha önce evimden uzak illerde inşaatlarda çalışıyordum. Şimdi ailemle üretim yapıyorum.” dedi.

Bilal Tekinhan da demircilikle uğraştığını, Genç Çiftçi Projesi’nden kendisine 40 arı kovanı verildiğini belirterek, bu sayede ek gelir elde ettiğini söyledi.

Tekinhan, proje sayesinde gelirinin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yetkililere teşekkür etti.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI     

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Öneriyoruz

Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı

Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı Alihansoy Gurup tarafından Mardin’de yapılan Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir