Anasayfa / Bölgesel Haberler / ÜRÜNLERIMIZ DÜNYA ILE REKABET EDECEK GÜÇTE

ÜRÜNLERIMIZ DÜNYA ILE REKABET EDECEK GÜÇTE

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, “Ürünlerimiz dünya ile rekabet edecek güçte ancak bu zincirin her halkası görevini titizlikle yapmalı. Üreticilerimizle birlikte hareket ederek 2023 yılı ihracat hedefimize hep birlikte ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.” ifadesini kullandı.AKİB’ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye‘nin önemli turunçgil üretim merkezi konumundaki Hatay‘ın ErzinDörtyol ve Samandağ ilçelerinde tüm sektör paydaşlarının katılımıyla “Turunçgil Üretiminde ve Depolanmasında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” adlı toplantının gerçekleştirildiği kaydedildi.Açıklamada ifadelerine yer verilen AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Hatay’ın elverişli iklim koşullarıyla Türkiye narenciye ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştirdiğini aktardı.Turunçgil üretim ve ihracat potansiyeline ilişkin bilgileri katılımcılarla paylaşan Sin, Türkiye’nin dünya turunçgil üretiminde 8. sırada olmasına rağmen ihracatta 3. sırada olduğuna dikkati çekti.Üretimde iyi bir noktaya gelinmesine rağmen hasat ve sonrası süreçlerdeki sıkıntıların üretime sekte vurduğunun altını çizen Sin, bu sezon Akdeniz meyve sineğiyle mücadelenin müthiş bir başarı örneği olduğunu kaydetti.Turunçgil Ortak Akıl toplantılarını, üretici-ihracatçı işbirliği açısından önemli bir adım olarak gördüklerini ve gelecek dönem diğer il ve ilçelerde de bu toplantılara devam edeceklerini belirten Sin, şu değerlendirmede bulundu: 
“Sektör paydaşlarımızın sorunlarını dinledik. İstişarelerde bulunduk. Sorunları hep birlikte çözme yönünde kararlar aldık. Özellikle turunçgil ürünlerinde erken kesim ve ihracatın hem sektöre hem de ülke imajına verdiği zararlar tüm sektör paydaşlarının ortak sorunu. Ben özellikle kesim işçilerinin eğitilmesinin öneminin yüksek olduğuna inanıyorum. Biz birlik olarak bu hedefe giden yolda elimizden geleni yapmaya hazırız.”

“Ürünlerimiz dünya ile rekabet edecek güçte”

Ülkenin yaş meyve ve sebze ihracatında AKİB’in lider konumda olduğunu vurgulayan Sin, kendileri için en önemli konunun üye memnuniyeti olduğunu belirtti.Üreticilerin sorunlarını çözdükleri takdirde bölgenin turunçgil ihracatının da artacağına inandığına savunan Sin, “Hepimiz aynı geminin içindeyiz. Ürünlerimiz dünya ile rekabet edecek güçte ancak bu zincirin her halkası görevini titizlikle yapmalı. Üreticilerimizle birlikte hareket ederek 2023 yılı ihracat hedefimize hep birlikte ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.” ifadesine yer verdi.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Öneriyoruz

ULUSLARARASI KARAMAN TÜRK DÜNYASI ŞÖLENİ BAŞLIYOR

Karaman Belediyesi’nce bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni başlıyor. Karaman ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir