Anasayfa / Bölgesel Haberler / ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI TURHAN: “DÖRTYOL-HASSA YOLUNU YATIRIM PROGRAMINA ALDIK”

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI TURHAN: “DÖRTYOL-HASSA YOLUNU YATIRIM PROGRAMINA ALDIK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Amanos Dağları’nı yaklaşık 20 kilometrelik tünelle geçerek Dörtyol’u, Hassa-Kırıkhan yoluna bağlayacak ve İskenderun Limanı’nı en kısa yoldan Güneydoğu Anadolu Bölgesine bağlayacak olan Dörtyol-Hassa yolunu da yatırım programına aldık” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ” Amanos Dağları‘nı yaklaşık 20 kilometrelik tünelle geçerek Dörtyol‘u, Hassa- Kırıkhan yoluna bağlayacak ve İskenderun Limanı’nı en kısa yoldan Güneydoğu Anadolu Bölgesine bağlayacak olan Dörtyol-Hassa yolunu da yatırım programına aldık” dedi.

Turhan, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Hatay‘ın tarih boyunca ticaretin merkezi olma konumunu koruduğunu söyledi.

Kente yapılan yatırımlara değinen Turhan, “Dünya güzeli Hatay’ın ulaşım ve iletişimi için 16 yılda hükümetlerimiz 3,5 milyara yakın bir yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırımların her kuruşuyla Hatay’ın yollarını yaptık, hava alanlarını, demir yollarını yeniledik, limanlarımızı kurduk, iletişim otoyollarını döşedik. Hatay’ı geliştirdik, büyüttük.” dedi.

Turhan, Hatay’a yapılan bölünmüş yolun 484 kilometreye ulaştığını belirtti.

İlçelere yapılan yol hizmetlerinin detayına ilişkin bilgiler veren Turhan, Hamam Kavşağı- Afrin yolunun standardını düzelttiklerini, 2019 yılı içinde de bu çalışmaları bitireceklerini söyledi.

“Amanos Dağları’nı yaklaşık 20 kilometrelik tünelle geçerek Dörtyol’u, Hassa-Kırıkhan yoluna bağlayacak ve İskenderun Limanı’nı en kısa yoldan Güneydoğu Anadolu Bölgesine bağlayacak olan Dörtyol-Hassa yolunu da yatırım programına aldık” diyen Bakan Turhan, önümüzdeki yıl içerisinde bu projenin de yap, işlet, devret yöntemiyle ihalesini yapılarak çalışmalarına başlanacağının müjdesini verdi.

Bu projede kapsamında 19 bin 240 metre uzunluğunda 4 tünel, bir viyadük ve 4 köprü yapılacağını kaydeden Turhan, şöyle devam etti: 

“Güzergah planları ve kavşaklar onaylandı, ÇED sürecini tamamlayıp yap, işlet, devret yöntemiyle ihalesini yapıp çalışmalara başlayacağız. Tabii bu proje üzerinde durmak istiyorum, bildiğiniz gibi ülkemizin en yoğun deniz trafiğine sahip olan limanlarından biri de İskenderun Limanı’mız. İskenderun Limanı’mızın çevresinde yoğun sanayi yerleşkesi var. Bu limanı özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne, Orta Doğu‘ya, Güney Asya‘ya hatta hizmet verecek bir ulaşım sistemi olarak kullanmak istediğinizde bu limanın çevresindeki lojistik merkezler şu anda mevcut liman çevresinde yapma imkanı yok. Bahsettiğim gibi çevresi yerleşimlerle dolu, sanayi tesisleriyle dolu, biz Dörtyol, Hassa yolunu yaparak Hassa bölgesinde oluşturacağımız lojistik üstlerle bölgenin ve Hatay’ımızın gelişmesine, kalkınmasına, bir aktarma istasyonu olarak kullanılmasına da imkan verecek.”

Bu yol vasıtasıyla GaziantepŞanlıurfaKilisKahramanmaraş ve Adıyaman‘ı da liman sahibi yapacaklarını kaydeden Turhan, mevcut hizmet veren yola göre, bu ulaşım sisteminin hizmete girmesiyle ulaşımın 60 kilometre kısalacağını ifade etti.

Tüm okullara internet götürdüklerini belirten Turhan, Fatih Projesi kapsamında 9 bine yakın akıllı tahta hediye ettiklerini anlattı.

Bakan Turhan, Hatay milletvekillerinin talebi üzerine otoyolun kent sınırları içerisindeki bölümünün ücretsiz olacağının müjdesini verdi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kente teşrifleri için Bakan Turhan’a teşekkür etti.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI 

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Öneriyoruz

ULUSLARARASI KARAMAN TÜRK DÜNYASI ŞÖLENİ BAŞLIYOR

Karaman Belediyesi’nce bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni başlıyor. Karaman ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir