Anasayfa / Bölgesel Haberler / BAŞKAN KOCAMAZ: “58 AYI SAĞLIK, HUZUR VE BARIŞ İÇERİSİNDE GEÇİRDİK”

BAŞKAN KOCAMAZ: “58 AYI SAĞLIK, HUZUR VE BARIŞ İÇERİSİNDE GEÇİRDİK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin merkezde görev yapan demokrasinin temel taşı muhtarlar ile bir araya geldi. Mezitli, Yenişehir, Akdeniz ve Toroslar ilçelerinde görev yapan muhtarlar ile buluşan Başkan Kocamaz,  “Bu 58 ayı sağlık, huzur ve barış içerisinde geçirdik, inşallah bundan sonra da bu barış, huzur ve kardeşlik ortamı ilelebet devam eder”dedi.

Düzenlenen muhtarlar toplantısına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın  yanı sıra, İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca, Tüm Muhtarlar Dernek Başkanı Şeref Bolat, Mersin Muhtarlar Dernek Başkanı ve aynı zamanda Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Gülgen, Akdeniz İlçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Ergün Ünlü, İYİ Parti İlçe Belediye Başkanları, meclis üyeleri ve İYİ Parti yönetimi ile 4 merkez ilçenin mahalle muhtarları katıldı.

“Mersinimizde bu barış, huzur ve kardeşlik ortamı ilelebet devam eder”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2014’te göreve geldikten sonra bütün muhtarlarla el ve gönül birliği içerisinde hizmet ürettiklerini vurgulayarak, “Biz Mersin geneline hizmet verirken, muhtarlarımız da bizimle diyalog içerisinde kendi bölgelerinin sıkıntılarını gidermek üzere, bize paralel bu işleri üstlenmiş durumdalar. Çok şükür bu 58 ayı sağlık, huzur ve barış içerisinde geçirdik. İnşallah bundan sonra da Mersinimizde hizmetler de, bu barış, huzur ve kardeşlik ortamı da ilelebet devam eder” dedi.

“Cumhuriyet tarihinde yapılamamış birçok proje hayata geçirildi”

Mersin’de 15 bin 830 kilometre karelik bir alanda hizmet vermeye çalıştıklarını belirten Başkan Kocamaz, “13 ilçenin, 509 köyün, 810 mahallenin tamamına ulaşmaya çalışıyoruz. 2014 Mersin için bir milat oldu. Çünkü Cumhuriyet tarihinde yapılamamış, görülmemiş birçok proje hayata geçirildi. 2000’li yıllara geldiğimiz halde susuz ve yolsuz yerleşim birimlerini gördükçe gerçekten hayıflanıyorduk. Ama bugün geldiğimiz noktada sadece kırsalda yaptığımız 5500 kilometrelik asfaltla ve içme suyu konusundaki problemleri ortadan kaldırmakla özellikle kırsalın makus tarihini bu 5 yılda ortadan kaldırmış olduk. Ama Mersin merkez ve ilçelerimizde de yatırımlarımız çok yüksek oranda hayata geçti” şeklinde konuştu.

6360 sayılı Büyükşehir Yasası’nın daha çok kırsala ve ilçe belediyelerine yaradığını dile getiren Başkan Kocamaz,  “Mersin geneline baktığınızda 13 ilçe var ama bu ilçelerin içerisinde problemi olmayan, her türlü ihtiyacı giderilmiş, büyük yatırımları tamamlanmış tek yer Tarsus’tu. Ama şu anda Tarsus’ta yıllar önce yaptığımız hizmetleri, tesisleri, Mersin’in bütün ilçelerinde hayata geçiriyoruz. Mersin’de her noktasından denize girilebilir, güvenli plajlar oluşturmak hedefimizdi. Çok şükür sahildeki arıtma tesislerimiz ve alt yapı tesislerimiz tamamlandı. Şu anda sahilde bir tek Aydıncık’ta arıtma tesisimiz yok. Bir de yukarıda Gülnar’da arıtma tesisimiz yok. Ama bunların da bütün hazırlıkları tamamlanmış durumda. Gülnar’a 58 kilometreden, Ilısu’dan su getiriyoruz ve 100 yıllık problemini çözmüş olacağız. Bunun yanında alt yapısını tamamladıktan sonra Gülnar gerçekten Mersin merkez gibi çok sağlıklı, yaşanabilir bir merkez haline gelecek. Tabi biz bunu bütün ilçelerimiz için düşünüyoruz” diye belirtti.

“Daha yapılacak çok işimiz var”

Büyükşehir Belediyesi olarak 5 yıl boyunca Mersin’e verilen hizmetleri sıralayan Başkan Kocamaz, “İlçelerimizde otogarlar eksikti, onları tamamlıyoruz. Haller problemdi, onları tamamlıyoruz. Mersin genelinde bir tek ruhsatlı mezbaha, Tarsus Mezbahasıydı. Mersin merkez de dahi olmak üzere, Silifke, Anamur ve Mut’ta mezbahalarımızı tamamladık, modern bir şekilde sıfırdan yaptık. Gülnar ve Çamlıyayla’da tadilatla mezbahaları daha sağlıklı hale getirdik. Yapılan hizmetleri saymakla bitiremeyiz. Ama buna rağmen daha yapılacak çok işimiz var” sözlerini kullandı. 

Mersin’de kırsala, tarıma ve hayvancılığa yönelik birçok hizmete imza attıklarını ve bu sayede vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırdıklarını belirten Başkan Kocamaz, “31 Mart inşallah Mersin için, bizim hizmetlerimiz için nokta koymak değil, virgülle yola devam etmek olarak gerçekleşecektir diye düşünüyoruz. Bugüne kadar gerek kırsalda, tarımsal hizmetler, hayvancılık hizmetleri konusunda verdiğimiz destekler, gerekse de engellilerle ilgili verilen hizmetle çok büyük takdir gördü. Şu anda 30 Büyükşehir var. Bu 30 Büyükşehir’in içerisinde Engelliler Dairesi’ni kuran ilk Büyükşehir Belediyesiyiz. Yine Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nı kuran ilk Büyükşehir Belediyesiyiz. Halen de Büyükşehir Belediyelerinin birçoğunda böyle daire başkanlıkları yok. Sadece bir kısmı şube müdürlüğü gibi ya da şeflik gibi problemlere yaklaşıyor. Tabi ki bir daire başkanlığının bağımsız bütçesi var. Şube müdürlüğünün ya da şefliklerin bağımsız bir bütçesi olmadığı için o bölgelerde hissedilebilir bir fark yaratılması mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

Mersin’in birinci probleminin işsizlik, ikinci probleminin de trafik olarak görüldüğünü sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Bu planlar tamamlanırken, Ulaşım Master Planı da tamamlandı. Kentin trafiğinin toplu taşımayla ancak rahatlayacağı ortaya çıktı. Bu proje çerçevesinde de Mersin’e tramvay ya da hafif raylı sistemin çözüm olmayacağı belirlendi. Biz başlangıçta monoray demiştik alt yapıyla uğraşmayalım diye. Ancak Bakanlık bunu ısrarla kabul etmedi ve şu anda Mersin’in metro projesi de hazır durumda. Ekonomik krizlerden dolayı hükümet yatırımları durdurdu. Bundan dolayı da bu proje bugüne kadar ihale edilmemiş oldu” dedi.

Toplantıda ayrıca Tüm Muhtarlar Dernek Başkanı Şeref Bolat, Mersin Muhtarlar Dernek Başkanı ve aynı zamanda Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Gülgen, Akdeniz İlçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Ergün Ünlü de birer konuşma gerçekleştirerek, Başkan Kocamaz’a çıktığı yolda başarılar diledi.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Hakkında: Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Öneriyoruz

Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı

Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı Alihansoy Gurup tarafından Mardin’de yapılan Mesopotamia Garden Hotel hizmete açıldı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir