Hayvancılık spekülatif söylem kurbanı

MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, yapılan spekülatif söylemlerin Türkiye’de hayvancılığın gelişmesini engellediğini söyledi. Kavak, gelişmiş ülke standartlarında üretim yapan sektör temsilcilerinin söylentilerle zarara uğratılmasının milli sermayeye zarar verdiğini belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana’nın ‘Dost Meclisi’ toplantısı hayvancılıkta Türkiye’deki en büyük 3 tesisinden biri olan ‘Şahbazlar A.Ş. Besi Çiftliği’nde gerçekleştirildi. MÜSİAD üyesi Mehmet Şahbaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, birçok yatırımcının yüksek bedellerle modern hayvancılık yatırımı yaptığını, ancak sektörün olumsuz haberlerle yıpratıldığını söyledi. Yaşanan münferit hadiselerin, hayvandan insana bulaşan hastalıkların medyada biraz da abartılarak yer aldığını belirten Kavak, “Elbette önlemler alınacak, hastalıkla mücadele edilecek. Elbette vitamin ve protein açısından değerli kırmızı et tüketimi devam edecek. Münferit olumsuz gelişmeleri bütün bir sektöre mal etmek bu alanda yapılan yatırıma, yaratılan değere, istihdama zarar verir” dedi.

GİRDİ MALİYTELERİNE ODAKLANILMALI

Başta girdi maliyetleri olmak üzere hayvancılık sektörünün bazı sıkıntılarının bulunduğunu anlatan Kavak, “Bizler verimliliği daha yüksek, daha sağlıklı ve daha ekonomik yem üzerinde çalışmamız gerekirken, sektör diğer taraftan spekülatif söylemlerle yıpratılıyor. Sonuçta hayvancılığımız, ekonomimiz, yani hepimiz zarar görüyoruz” diye konuştu.

Çok sayıda MÜSİAD üyesinin katıldığı ‘Dost Meclisi’ etkinliğinde yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Şahbazlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahbaz da, 20 bin büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliklerinin büyüklük ve modernlik açısından Türkiye’nin ilk 3 tesisi arasında yer aldığını söyledi. 150 kişi doğrudan olmak üzere binlerce kişiye istihdam yaratıldığını belirten Şahbaz, şartlar ne olursa olsun bu ülkede yatırıma devam edeceklerini söyledi.

Toplantıya katılan MÜSİAD Adana üyeleri şirketleri ve sektörleriyle ilgili bilgi verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı ve Abdullah Doğru’nun da katıldığı etkinlikte milletvekilleri iş insanlarıyla bir araya geldi. Milletvekilleri Dağlı ve Doğru, yeni dönemde Adana ekonomisinin gelişmesine yönelik projelerde sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışacakları vurgusu yaptılar,

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir