25. Uluslararası Adana Film Festivali, İstanbul’da tanıtıldı

Festival lansmanına sinema dünyası yoğun ilgi gösterdi.

 25. Uluslararası Adana Film FestivaliUlusalUzunMetraj Film YarışmasıveUluslararasıUzunMetraj Film Yarışması’nın finalistleri vese çici kurulları, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

 22-30 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak 25.Uluslararası Adana Film Festivali’nin İstanbul Basın Toplantısı Hilton Bosphorus’ta yapıldı.Toplantı da Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri vese çici kurulları kamuoyuna ilk keza açıklandı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jüri Üyesi Tuba Büyüküstün ile Adanalı Sanatçı Caner Cindoruk ve sinema dünyasından çok sayı da ünlü ismin katıldığı basın toplantısında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türk Sineması’nı ve sanatı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Başkan Hüseyin Sözlü’nün yanısıra, Adana Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Halil Avşar,  Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş, Adana Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gülsen Tuncer, Adana BüyükşehirBelediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin ve Adana BüyükşehirBelediyesi Sanat Danışmanı Mahmut Tülek’in de katıldığı basın toplantısında, sinemadünyasınınuzunsüredirheyecanlabeklediğiUlusalUzunMetrajYarışması’nda finale kalan filmler ve seçici kurul üyeleri ilk kez duyuruldu.

Adana BüyükşehirBelediye Başkanı Hüseyin Sözlü, toplantıya ilgi gösteren sinemacılara ve basın mensuplarına teşekkür etti, Adana Film Festivali’nin her geçen yıl bir öncekinden daha kaliteli ve zengin bir içerikle hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Başkan Sözlü, Türk Sineması’na, sanatına destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Adana Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gülsen Tuncer de Uluslararası Adana Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümlerine vurgu yaparak, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın, Türk Sineması’nın gelişimi adına çok önemli olduğunu belirtti.

Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş ise Adana Film Festivali’nin içeriği ve ayrıntılarıyla ilgili bilgi aktardı. Adana BüyükşehirBelediyeBaşkanıHüseyinSözlüdönemindearalıksızyapılmayabaşlananfestivalin 25’incisini yapmaya hazırlandıklarını ve 40’a yakın Altın Koza ödülü verileceğini duyurdu.

Uluslararası Adana Film Festivali’n de bu yıl;  Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak. Adana Film Festivali’nin bu yıl 25’incisinin yapılıyor olması nedeniyle, 25’inci yıla özel ödüller verilecek, etkinlikler düzenlenecek.

Uluslararası Adana Film Festivali’nin 25’incisi öncesindedahaöncekamuoyuylapaylaşılan 3 anakategoridekifinalistlerinardındanUlusalUzunMetraj Film YarışmasıileUluslararasıUzunMetraj Film Yarışması’nınfinalistlerivejürileri de belli oldu.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİNALİSTLERİ VE BÜYÜK JÜRİ

Adana Film Festivali, bu yıl Türkiye sinemasını kucaklama arzusuyla Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın film adedini 15’e çıkardı.

1-Anons – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Mahmut Fazıl Coşkun

2-Arada – DÜNYA PRÖMİYERİ – Ali Kemal Çınar

3-Aydede – AKDENİZ PRÖMİYERİ – Abdurrahman Öner

4-Babamın Kemikleri– DÜNYA PRÖMİYERİ – ÖzkanÇelik

5-Dört KöşeliÜçgen – Mehmet Güreli

6-Güvercin – BanuSıvacı

7-Güvercin Hırsızları– TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Osman Nail Doğan

8-Halef – Murat Düzgünoğlu

9-İçeridekiler – DÜNYA PRÖMİYERİ – HüseyinKarabey

10-Kardeşler – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – ÖmürAtay

11-Kaos – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – SemirAslanyürek

12-Kelebekler – TolgaKaraçelik

13-Sibel – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – ÇağlaZencirci, Guillaume Giovanetti

14-Tuzdan Kaide – BurakÇevik

15-Yuva – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – EmreYeksan

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi şu isimlerden  oluşuyor:

TomrisGiritlioğlu (JüriBaşkanı), AhmetMümtazTaylan, CihanÜnal, Mehmet Açar, Mustafa Presheva, NebilÖzgentürk, Tuba Büyüküstün.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi:  Barış Saydam, Hasan Nadir Derin, Murat Tırpan.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN) Jürisi: Cemil Ağacıklıoğlu, Canan Gerede, Feyzi Tuna.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir