Beyşehir Belediyesi Meclisi’nden yapı ruhsat harçlarında indirim kararı

KONYA-Konya’nın Beyşehir İlçe Belediye Meclisi ilçedeki inşaat sektörüne kriz döneminde destek vermek amacıyla yapı ruhsat harçlarında bir miktar indirim yapılması kararını aldı.Kararla, Beyşehir ilçesinde imar ile ilgili ücretler ve ruhsat harçları yeniden düzenlendi.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun başkanlığında yapılan belediye meclisinin Eylül ayı olağan toplantısında, yapı ruhsatlarında indirim yapılması konusu gündeme geldi.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Murat Özaltun, döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte hiç ilgisi olmadığı halde bazı fırsatçıların birçok ürüne zam üstüne zam yapmaya başladığını belirterek, “Dövizle alakası olmayan ürünlerde bile belirli artışlar sözkonusu. Neticede, tüketen bir toplum olduğumuz için bu tür fahiş zamları görmek bizleri ister istemez üzüyor”dedi.

Beyşehir’de, döviz kurunda yaşanan artışlar ile birlikte ilçede ekonominin lokomotifi olarak gördükleri inşaat sektörünün de girdi maliyetleri ile ilgili birtakım sıkıntılar yaşamaya başladığını vurgulayan Özaltun, bunun da sektörün eski hareketliliğini yitirmesi gibi bazı olumsuzlukların görülmeye başlanmasına sebep olduğunu söyledi.Özaltun, inşaat sektörünün bu krizden en az etkilenmesi için Belediye olarak yasal koşullar içerisinde neler yapabilecekleri ile ilgili olarak inşaat sektörü temsilcilerinin yanısıra, belediye meclis üyeleriyle de çeşitli istişare ve değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

Ülkede döviz kurunun yükselmesinin ardından her üründe zamların konuşulduğunu, Beyşehir’de de bunun olumsuzluklarının yansımalarını hissettiklerini vurgulayan Özaltun, şöyle devam etti:

“Beyşehir’de de inşaat sektöründe son zamanda demire ve diğer ürünlere gelen zamlardan kaynaklı bir yavaşlama sözkonusu oldu. Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Belediye olarak bu sektöre ve sektör temsilcisi müteahhitlerimize, inşaat yapmak isteyen arsa sahiplerine destek vermek amacıyla geçtiğimiz günlerde siz belediye meclisi üyelerimizle de  istişarelerde bulunduğumuz yapı ruhsatı harçlarında indirim yapılması konusunu meclis toplantı gündemimize aldık. Zamların çokça konuşulduğu bir dönemde meclisimiz onay verirse Belediyemizin kaynaklarından, gelirlerinden tasarruf sağlayarak belli bir indirime gitmeyi arzu ediyoruz.Şimdiden müteahhitlerimize ve sektör temsilcilerimize hayırlı uğurlu olsun. Dün olduğu gibi bugün de Beyşehir Belediyesi olarak müteahhitlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda, yükselen döviz kurlarını bahane ederek sektörle hiç ilgisi olmadığı halde fahiş zamlar yapanların da bu adımlarından vazgeçmesini özellikle insaniyet namına istirham ediyoruz. Çünkü, gerçekten hem ülkemizde, hem de ilçemizde asgari ücretle geçinen çok sayıda insanımız var. Beyşehir Belediyesi olarak, ilçemizin lokomotif sektörü olduğu için müteahhitlerimizin ve arsa sahiplerimizin işlerine faydası olması bakımından yapı ruhsat harçlarında bir miktar indirime gidiyoruz. İnşallah, bu kampanya ile herkese örnek oluruz ve bu ve benzer kampanyaların devamı gelir diye umut ediyorum.”

Toplantıda, müzakere ve değerlendirmelerin ardından belirtilen yapı ruhsat harçlarında indirim yapılmasına yapılan oylama ile meclis üyeleri tarafından onay verildi.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir