RAKİBİ MAT ETMEK İÇİN İLK HAMLELER YAPILDI

Satranca gönül verenlere destek olmak ve gençleri özendirmek amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen ‘Uluslararası Mersin Açık Satranç Turnuvası’ tüm heyecanı ile başladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın başlangıç hamlesi ile başlayan turnuvaya bu yıl 10 ülkeden 300’e yakın sporcu katılıyor.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de düzenlenen turnuvalar içerisinde en yüksek oyuncu ortalaması ve en yüksek ödül ile ilk sırada yerini alan turnuvaya Türkiye, Türkmenistan, Rusya, İran, Azerbaycan, Moldova, Gürcistan, KKTC, Ukrayna ve Suriye’den sporcu katılıyor. A ve B olmak üzere 2 kategoride gerçekleşecek turnuva sonunda, kendi kategorilerinde dereceye giren sporculara Büyükşehir Belediyesi tarafından toplamda 51bin 850 TL para ödülü verilecek.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda başlayan turnuvaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Halil Hilmi Darı, Türkiye Satranç Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Ömer Faruk Ercan, sporcu velileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Kocamaz, “Uluslararası organizasyonlara imza atmaktan gurur duyuyoruz”  

Turnuvanın Mersin’de benimsenmesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz turnuva açılışında yaptığı konuşmasında, “Böyle güzel bir turnuvanın Mersinimizde üçüncü kez gerçekleştiriliyor olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum.  Biz sporun her dalına destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Uluslararası organizasyonlara imza atmaktan gurur duyuyoruz. Bugünde Uluslararası Satranç Turnuvası ile Mersinimizi buluşturmanın hazzını yaşıyoruz. Satranç insanların zihnini aça ve geleceği planlattıran çok önemli bir spor dalı.  Bu tür turnuvaları yapmamızın ana gayesi gençlerimizi spora yönlendirmek ve özellikle sokakta yaşanan olumsuz hadiselerden, zararlı madde kullanımından uzak tutmak ve gençleri bir araya getirmek. Sizleri Mersinimizde görmekten onur ve gurur duyuyoruz. Başta Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başarılı bir turnuva olmasını temenni ediyorum” dedi.

Hiçbir belediye uluslararası organizasyona destek vermezken Burhanettin başkan destek verdi

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye Satranç Federasyonu’nun başarılı tarihinden bahsederken en önemli destekçilerinin yerel yönetimler oluğunu belirtti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın satranç sporuna olan desteklerinin Tarsus Belediye Başkanı olduğu dönemde başladığını “Mersin Türkiye Satranç Federasyonu içerisinde en örnek teşkil eden ve satranç konusunda gelişimine en erken başlayan illerden bir tanesi. Tabi bu noktaya gelmesinde sporcularımızın ve velilerimizin çok kıymetli destekleri var ama ben özellikle Burhanettin başkanımızın Mersin’in bugün geldiği noktadaki yerini kısaca anlatmak istiyorum. 1999 yılında belki de hiçbir belediye uluslararası bir turnuvaya ya da önemli bir organizasyona destek vermezken, Burhanettin başkanımız Tarsus Belediye Başkanı iken Türkiye’nin ilk eğitim kulüplerinden biri olan Tarsus Zeka Satranç Kulübünü kurmuş ve çok önemli katkılar sunmuştur. O tarihte başladığımız 27 Aralık Tarsus’un kurtuluşu Satranç Turnuvası uluslararası bit satranç turnuvası modelindeydi. Sizlerin huzurunda gerek Mersin Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’na verdikleri destekten dolayı gerekse şu ana kadar satranç sporuna gösterdikleri ilgi ve sevgi için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a ve tüm belediye ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tüm dünya bu turnuvayı izleyebilecek

Turnuvaya 5 Uluslararası Büyükusta (GM), 2 Uluslararası Kadın Usta (WGM) 7 Uluslararası Usta, 2 Fide Usta (FM), 1 Bayan Fide Usta (WFM), 4 CM olmak üzere 21 Ünvanlı sporcu katılım gösterdi.

9-15 Eylül 2018 tarihleri arasında sürecek olan turnuvaya bu yıl İran’dan Asya gençler şampiyonu sporcu da katılıyor. Turnuva boyunca tüm karşılaşmalar, 16 masada canlı yayın yapılacak olup, dünyanın her yerinden izlenebilecek.

Satranç sporu neden önemli?

Konuşmaların ardından turnuvanın ilk hamleleri yapılmadan önce Başkan Kocamaz masaları tek tek gezerek sporculara başarılar diledi. Zekalarının yanı sıra dikkat ve planlı hareket yeteneklerini de yarıştıran sporcular, rakiplerini mat etmek için ilk hamlelerini yaptılar.

Oynayanların genel zeka, kendi kendini kontrol ve analitik yeteneğini ve özgüvenini arttıran bir spor dalı olmasının yanı sıra kişiye sistemli ve disiplinli düşünerek hareket etme olanağı sunan satranç sporu konsantrasyon, dikkat, sabır, geleceği planlama ve doğru hamle yapma gibi becerileri bünyesinde barındırdığı için diğer spor dallarından ayrılıyor.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir