Karatay Hayvanat Bahçesi’nin yeni üyeleri: Emu Kuşları

Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi dünyanın farklı bölgelerinden birçok egzotik hayvan türünü bünyesine katmaya devam ediyor. Hayvanat Bahçesi’nin son gözdesi Avustralya’ya özgü bir kuş olan EMU’lar oldu

Yeniliklerin belediyesi olan Karatay Belediyesi, Konya’nın ilk ve tek hayvanat bahçesi; İç Anadolu’nun ise tek hayvan Rehabilitasyon Merkezi olan Karatay Hayvanat Bahçesi’nde dünyanın farklı bölgelerinden hayvanları vatandaşın ziyaretine sunarken, burada barınan hayvan türlerini de arttırıyor. Hayvanat Bahçesi’nin son gözdesi Avustralya kökenli EMU kuşları oldu. Avusturalya’ya özgü ve devekuşları ile akraba görüntüsü itibariyle devekuşlarını andıran Emu Kuşları Kıtanın en büyük yerli kuşudur. Karatay Hayvanat Bahçesindeki Emu’lar kendileri için oluşturulan yaşam alanına kısa sürede uyum sağladı. Sevimli yüzleriyle hayvanat bahçesinde ilgi odağı olan Emu Kuşları sempatik halleriyle ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Hayvanat Bahçesi hayvan çeşidiyle zenginleşiyor

Kurulduğu günden bu yana ziyaretçilerden büyük ilgi gören, her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesine, sürekli yeni hayvan çeşitlerinin eklendiğini ve hayvan sayılarının da çoğaldığını ifade eden Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, “Geçtiğimiz günlerde Hayvanat Bahçemize kazandırılan Güney Amerika kökenli 3 adet Alpaka’dan sonra yeni misafirlerimiz Emu Kuşları oldu. Hayvan cinslerimizin sayısı gün geçtikçe yükseliyor. Yaklaşık 72 tür ve 500’ün üzerinde hayvana ev sahipliği yapan bahçemizde, hayvanlar en iyi iklimlendirme ve ısı koşullarında bakılıyor. Bunun yanı sıra temizlik, beslenme, tedavileri de en titiz şekilde yapılıyor” dedi.

Sıcak havalarda hayvanları unutmayalım

Sıcak havalarda hayvanları atomizerli su fıskiyeleri ve buzlu meyvelerle serinlettiklerini kaydeden Veteriner İşleri Müdürlüğü Yetkilileri; sıcak havaların insanlar gibi hayvanlar üzerinde de olumsuz etkilere neden olabileceğini belirterek; kafeslere yerleştirilen atomizerli fıskiyeler, koruma düzeyi arttırılmış gölgelikler ve gıda takviyeleriyle hayvanların sıcaktan korunduğunu vurguladı. Yetkililer sokak hayvanlarının da unutulmadığını belirterek, 34 besleme istasyonuna düzenli olarak su ve mamanın yanı sıra vitamin ve mineral takviyeleri konularak sıcak stresini azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

Yetkililer vatandaşlara da kapılarının önüne bir kap su ve yiyecek koyarak sokak hayvanlarına herkesi duyarlı olmaya davet etti.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı. Halil İbrahim DİNÇEL; 1994 yılında kurmuş olduğu NOVA MEDYA GRUP ( Siyasi, Sektörel, Sosyal, Toplumsal, Eğitsel, Sportif ve Eğlence içerikli Yerel, Bölgesel ve Ulusal) olmak üzere 23 dergi ve 28 gazetenin imtiyaz sahibi olup; aynı zaman da Nova Medya Grup, Çapanoğlu Medya Grup ve Armağan Medya Gruplarının da Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yazarımızın bu güne kadar yazmış olduğu Tarihi, Dini, Milli Araştırma, Hikâye, Fıkra ve Derleme türünde 34 kitabı bulunmakta olup bunlardan 10 adedi basılmış 24 adedi ise basım aşamasındadır. Halil İbrahim DİNÇEL; Bu çalışmalarının yanında birçok siyasinin de danışmanlığını sürdürmektedir. Anlayışı; DEVLET BAŞA KUZGUN LEŞE olan yazarımızın yaşam felsefesi ise ‘MUHSİN ÇELEBİ olmaktır gayemiz’ sözü ile noktalanır. Tanımak isteyen her fert ile tanışır. ‘Dağ Abdala gelmez ise Abdal dağa yürür ’der. “İNAT İLE GİRMEYİN SOY-SOP FASLINA İT İSE İT, KURT İSE KURT DÖNER ASLINA” Saygılarımızla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir