GÖZETİM TETKİKİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi 1. Gözetim Tetkiki Açılış Toplantısı’na katıldı.
Türk Standardları Enstitüsü Başkanlığı’ndan Mersin’e gelen 4 kişilik bir tetkik ekibi, Mersin’de 3 gün boyunca incelemelerde bulunacak. Baş Tetkik Görevlisi Meriç Karacan ve tetkik görevlilerinden Reşit Özuğur, Yavuz Selim Çelebi ve Güven Savrun TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi’nin 1. Gözetim Tetkiki’ni yürütecek.
“Gezegenimizi sorumluluk bilinciyle korumak ve kollamak mecburiyetindeyiz”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, açılış toplantısında yaptığı konuşmasında “Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ olarak, Belediyemize bir kimlik kazandırmak, kurumsallaşmayı sağlamak, halka en çevreci, en kaliteli hizmeti en kısa ve kestirme yoldan maliyeti en düşük şekilde verebilmenin gayreti içeresindeyiz. Dolasıyla her geçen gün kaliteye yönelik belgelerimizi arttırmak gayreti ile çalışıyoruz. Bugün de geçen yıl Belediyemize kazandırdığımız Çevre Yönetim Sistemi ile ilgili belgemizin tetkiki başlıyor. Tabi evrende dünyanın dışında yaşanacak her hangi bir gezegen yok. Bu gezegeni herkes üzerine düşen sorumluluk bilinciyle korumak ve kollamak mecburiyetinde. Tabi biz Mersin ölçeğinde düşündüğümüz zaman üzerimize düşenini yaparak hiç olmasa kendi bölgemizde çevre kirliliğini en aza indirgemek, bu bölgede yaşayan insanların daha sağlıklı bir çevrede yaşaması için üzerimize düşenleri yapmak gayretindeyiz” dedi.
“Önce biz belediyeden başlayacağız, kendi üzerimize düşeni yapacağız”
4 yıldır Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde birlikte yol arkadaşlığı yaptıklarını belirten Başkan Kocamaz, “Dört yılda belediyemizin kat ettiği mesafe hiçbir şekilde küçümsenemez. Ama yeterli mi dersek ebetteki yeterli değil. Maalesef doğayı katleden insanların kendisi önce insanlara eğitim vererek bu çevre kirliliğine yönelik duyarlılıklarını artırmak, diğer taraftan da yerel yönetim olarak her zaman halkımıza öncü olmak, bizden kaynaklanabilecek ya da kentte yaşayan insanlardan, işletmelerden kaynaklanan çevre kirliğini azaltmak ve yok etmek mecburiyetindeyiz. Zaman zaman belediye olarak gerek denizden, gerek havadan, gerekse de bizzat yerinde incelemelerde vatandaşların şikâyetlerini de dikkate alarak bu kirliliklerle mücadele ediyoruz. Ama bir Fransız Atasözü’nde olduğu gibi herkes kendi evinin önünü temizlerse belediyeye iş kalmaz. Önce biz belediyeden başlayacağız. Kendi üzerimize düşeni yapacağız. Tabi üzerimize düşenleri yapmadan başkalarından bu çevre kirliliğine karşı duyarlılık bekleyemeyiz. Önce sen kendine bak derler. İşte bizde önce kendine bak dedirtmemek için bu gayreti güdüyoruz. İnşallah bu değerlendirme ve tetkik neticesinde doğru yolda olduğumuz bir kere daha tescil edilmiş olur. Ben şimdiden bu tetkikin belediyemiz açısından olumlu geçmesini umuyorum ve tetkik için gelen arkadaşlara da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi nedir?
Tarımı, ticareti, turizmi, sanayisi, ulaşımı, serbest bölgesi ve limanı ile Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’in yoğun nüfus hareketleri ve sektörel faaliyetler sonucunda önemli çevre sorunları ile karşı karşıya olduğunun farkında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, işletmelerin çevreye verdikleri veya verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve mümkün ise ortadan kaldırılabilmesi için Çevre Yönetim Sistemi’ni geliştirdi. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, özünde doğal kaynak kullanımının azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan, risk analizleri tabanında kurulan bir yönetim modeli. Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda 2017 yılında kurulan ve Türk Standardları Enstitüsü tarafından belgelendirilen TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin 1. Gözetim Tetkiki 26-27-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

 

 

 

 

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir