Düziçili kadınlara kilim dokuma kursu

OSMANİYE’nin Düziçi ilçesinde açılan kilim dokuma kursları kadınlardan büyük ilgi gördü.
İŞKUR İl Müdürlüğü ve Düziçi Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde ilçe merkezinde ve Ellek, Atalan, Yarbaşı ve Böcekli Beldelerinde açılan 5 kursta toplam 65 kadın kursiyer mesleki eğitim alıyor.
Açılan kurslarda kadın kursiyerler, meslek öğrenmenin yanı sıra geleneksel sanatı yaşatarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak. Kilim dokuma kurslarında üretilen kilimlerin bir kısmı, Karatepe Kilim Kooperatifi aracılığıyla müşterilere satışı yapılarak kursiyerler için kazanca dönüştüğü belirtildi. Kadınlara mesleki nitelik kazandırarak iş hayatına girişlerini kolaylaştırmak amacıyla çok sayıda kurs açtıklarını belirten Osmaniye İŞKUR Müdürü Ahmet Altnkaynak, “Kilim Dokuma Kurslarıyla” kadın istihdamı önündeki engelleri kaldırmaya çalıştıklarını kaydetti.
Kursiyerlerin edindikleri becerileri kazanca dönüştürüp ev ekonomisine katkı sağladıklarını dile getiren Altunkaynak, kurslarla ilgili şunları kaydetti: “Teknolojinin baş döndürücü hızına rağmen binlerce yıllık geleneğimizi kurslar vasıtasıyla yaşatmak bizim için gurur kaynağıdır. Düziçili kadınları kilim dokuma sanatına gösterdikleri ilgiden dolayı tebrik ediyorum.”

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir