BAKESUS İsimli Projenin 3’üncü Toplantısı Üniversitemizde Yapıldı

BAKESUS İsimli Projenin 3’üncü Toplantısı Üniversitemizde Yapıldı

 

Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Arş. Gör. Gülden Gökşen’in; ‘Fırıncılık Sektöründe Sürdürülebilir ve Hijyenik Üretim İçin İyi Uygulamalar Değişimi (BAKESUS)’ isimli projesinin 3’üncü toplantısı yapıldı.

Gerçekleşen toplantıya; İspanya Ortağı Valencia’de faaliyet gösteren Betelgeux Şirketi temsilcileri Carmen Donet ve Fernando Lorenzo, İtalya ortağı Perugia‘da faaliyet gösteren Confederazione Italiana Agricoltori Regione Umbria (CIA) isimli konfederasyonun proje sorumluları Massimo Canalicchio ve Andrea Palomba, Çek Cumhuriyeti ortağı Prag’ta faaliyet gösteren Food Research Institute (VUUP) isimli araştırma merkezinin çalışanları Jakub Škába ve Marian Urban ile Tarsus Belediyesi’nden Hakan Kumdereli, Serdar Akkoç, Ersin Eker ve Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim elemanları Prof. Dr. H. İbrahim Ekiz, Prof. Dr. Nüzhet Türker, Doç. Dr. Sedat Sayar ve Arş. Gör. Gülden Gökşen katıldı.

Proje ortaklarıyla ilk toplantının 2-3 Mart 2017 tarihleri arasında İspanya‘nın Valencia şehrinde gerçekleştirildiği proje kapsamında; fırın ve pastane gibi unlu mamulleri sektörü için üretimde kalite yönetimi, iyi çevre ve hijyen uygulamaları konularında eğitim metodolojileri oluşturuluyor. Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylanan ve Avrupa Komisyonu’nca Erasmus+Stratejik Ortaklık Projesi olarak hibe desteği almaya hak kazanan proje, fırıncılık sektöründeki eksikliklerin giderilmesi amacını taşıyor.

Türkiye, İspanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve yerelde Tarsus Belediyesi olmak üzere 5 proje ortağının temsilcileri üniversitemizi ziyaret etti.

23 Ocak Salı günü gerçekleşen ziyarete; Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. H. İbrahim Ekiz, Gıda Mühendisliği öğretim elemanları Prof. Dr. Nüzhet Türker, Doç. Dr. Sedat Sayar ve Arş. Gör. Gülden Gökşen eşlik etti.

Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Mühendislik Fakültesi’ni gezen konuklar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu mutluluğu ifade eden Prof. Dr. Yaşar, katılımcılara sertifikalarını takdim etti.

BAKESUS projesi kapsamında sağlıklı fırıncılık ürünleri üretimini, tüketimini ve sürdürülebilir çevre koşullarını artırmaya yönelik çalışma yürüttüklerini kaydeden Arş. Gör. Gökşen, 24 ay sürecek projeyi şöyle özetledi: “Unlu mamuller sektöründe işin mutfağında olanların eğitimini çok önemseniyoruz. Hazırladığımız projeyle bu alanda çalışanlara özellikle hijyen konusunda bir şeyler kazandırmayı hedefliyoruz. Projemizin Avrupa ülkelerinde fırıncılık sektörüne yönelik ihtiyaç analizleri yapıldıktan sonra 4 lisanda verilmesi planlanan derslerin içeriğini belirleyerek e-öğrenme aracının ilk taslağını oluşturmaya başlayacağız. Fırın çalışanları, internet sayfamıza giriş yaparak eğitim modüllerimizden ayrı ayrı sunumları izleyebilecek. Bu sunumlar uzaktan eğitimle birlikte canlı olarak da gerçekleştirilecek. Tarsus Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası çalışanlarına eğitimi yüz yüze vereceğiz. Projenin sonuna doğru da eğitimlerin faydası üzerine bir değerlendirme yapacağız ve eğitime katılan fırıncılarımıza sertifika vereceğiz. Projemizi, ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçerek ulusal ve uluslararası yaygınlaştıracağız.”

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN ,YARDIMCISI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir